Podjęcie prostych kroków pomoże w zwiększeniu efektywności energetycznej każdego domu. Chociaż przedstawione metody mogą wydawać się proste i oczywiste, to zastosowanie ich w życiu codziennym zagwarantuje nawet kilkaset złotych oszczędności w skali roku.
[powerkit_toc title=”Spis treści”]
Zastosowanie 4 metod oszczędności energii nie tylko przełoży się na poprawę domowego budżetu, ale pozytywnie wpłynie również na jakość życia.
Wymiana zużytych filtrów
Dotyczy to urządzeń takich jak klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, jonizatory czy odkurzacze. Urządzenia wyposażone w niedrożny filtr pracują mniej wydajnie, a jednocześnie pobierają znacznie więcej energii.
Wymiana filtrów zapewni skuteczniejszą pracę urządzeń, a także pozwoli zaoszczędzić kwoty większe niż cena nowych wkładów.
Wymiana starych sprzętów elektrycznych
Urządzenia pokroju lodówki, piekarnika czy telewizora prędzej czy później ulegną awarii i ich reanimacja nie będzie miała większego sensu. Wiele osób rozpacza nad koniecznością wydania pieniędzy na nowsze modele.
Humor może poprawić prosta wiadomość, że klasa energetyczna współczesnych urządzeń jest znacznie wyższa niż tych, które produkowane były jeszcze kilka lat temu. W praktyce oznacza to, że nowa lodówka będzie pobierać około 40% mniej energii elektrycznej niż jej poprzedniczka. Zakup nowego urządzenia szybko się zwróci i jednocześnie poprawi jakość codziennego życia.
Rozsądne korzystanie z wentylatorów
Mniejsze lub większe wiatraki są nieocenione podczas gorącego lata. Często jednak są używane znacznie intensywniej niż wymagałaby tego sytuacja. Nawet po ochłodzeniu bywa, że użytkownicy zapominają o ich wyłączeniu.
Istnieją również sprytne metody zmaksymalizowania korzyści płynących z używania wentylatorów bez ponoszenia dodatkowych korzyści. Wystarczy dopilnować, aby wiatrak działał w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W ten sposób będzie pobierał taką samą ilość mocy, ale znacznie skuteczniej ochłodzi mieszkanie i zwiększy cyrkulację powietrza.
Energooszczędne oświetlenie
Wymiana żarówek na oświetlenie energooszczędne w mieszkaniu potrafi znacząco wpłynąć na rachunek za prąd. Żarówki fluorescencyjne znacznie mniej się nagrzewają i używają ponad 30% mniej energii elektrycznej niż ich standardowe odpowiedniki. W skali roku tworzy to ogromną różnicę, szczególnie w okresie zimowym, kiedy słońce wcześnie zachodzi.
W trosce o środowisko
Te cztery proste kroki nie tylko pomogą w obniżeniu rachunków i naprawie domowego budżetu, ale również sprawią, że mieszkanie będzie bardziej pozytywne dla środowiska. Ochrona zasobów naturalnych oraz własnych pieniędzy idzie ze sobą w parze, dlatego warto zadbać o energooszczędność w swoim domu