Zakaz handlu w niedziele oraz święta, wprowadzony w 2018 roku, do tej pory potrafi dezorganizować plany Polaków. Dlatego warto z góry zapisać sobie zestawienie niedziel handlowych na 2023 rok. W ten sposób zaoszczędzimy czas, energię i nerwy.

Wolne od zakazu niedziele handlowe – kiedy zrobić zakupy w 2023?

Za chwilę omówimy, jak dokładnie wygląda kalendarz niedziel handlowych na 2023 rok. Ale najpierw kilka słów wyjaśnienia dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego sklepy spożywcze zaczęły być w ogóle zamykane w niedzielę. Wprowadzona kilka lat temu ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta w założeniu miała chronić prawa pracownicze, gwarantując czas wolny w określone dni. Kara przewidziana prawem za złamanie zakazu handlu to wysoka grzywna – od 1000 do aż 100 000 złotych.

W dni świąteczne oraz niedziele zamknięte muszą być wszelkiego typu placówki handlowe, w tym mniejsze i większe sklepy wielobranżowe oraz galerie handlowe. Nic więc dziwnego, że sklepy i markety stosują się do niego dość rygorystycznie. Ustawa wprowadzająca zakaz handlu proponuje na szczęście wyjątki, obejmujące między innymi apteki, kwiaciarnie, stacje paliw płynnych, placówki pocztowe, piekarnie czy lodziarnie.

Także w przypadku osób wykonujących własną działalność gospodarczą, przykładowo właścicieli małych sklepików i członków ich rodzin, nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Mimo zakazu handlu niedzielnego ciągle możliwe jest zrobienie zakupów w niedzielę i święta, pod warunkiem, że sprawdzimy zawczasu, kiedy wypadają niedziele handlowe.

Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku – siedem niedziel na zakupy

Od czasu wprowadzenia zakazu niedziele handlowe w danym roku ustalane są z góry na cały rok. Nie jest ich zbyt wiele – czasem nawet mniej niż jedna na dany miesiąc zapanowano siedem niedziel . Również w 2023 roku handel w niedziele pozostanie mocno ograniczony. W przyszłym roku zaplanowano siedem niedziel handlowych, a pierwszą niedzielą, w którą sieci handlowe będą dostępne dla Polaków, wypada 29 stycznia 2023 roku.

Tylko 7 dni – tyle niedziel mamy na uzupełnienie domowych zapasów w 2023 roku. W pozostałe niedziele handle będzie zakazany. Dotyczy to również wszystkich ważniejszych świąt, w tym Świąt Bożego Narodzenia. Najbliższa niedziela handlowa to dopiero 29 stycznia. Handlowa będzie także ostatnia niedziela kwietnia, ostatnia niedziela czerwca czy sierpnia.

Ostatnia niedziela handlowa wypada 24 grudnia – warto zapamiętać tę datę, poprzedzającą pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. To pozwoli na szybkie uzupełnienie brakujących produktów, aby Wigilia Bożego Narodzenia była udana. I mimo że wielu z nas chętnie powitałoby dodatkowe grudniowe niedziele handlowe, w następnym roku nie możemy na to liczyć. Jak widać, niedziele nieobjęte zakazem handlu w 2023 roku to tylko kilka dat – zakupy będą wymagały konkretnego planowania!

Pełny kalendarz niedziel handlowych na 2023:

29 stycznia 2023

2 kwietnia 2023

30 kwietnia 2023

25 czerwca 2023

27 sierpnia 2023

17 grudnia 2023

24 grudnia 2023

Niedziele handlowe zaplanowane na 2023 rok – jak uniknąć problemów?

Jak to możliwe, że mamy do dyspozycji tylko siedem niedziel handlowych w następnym roku? Jak w tej sytuacji poradzić sobie z planowaniem zakupów, gotowaniem i zarządzeniem domem? Ustawa wprowadzająca zakaz handlu może nam się nie podobać – również wielu pracowników sieci sklepów i marketów nie jest z niej zadowolonych. Ale realia są nieubłagane. Jedynie te niedziele przewiduje kalendarium na 2023.

Rząd przewidział wprowadzenie bardzo nielicznych niedziel handlowych, a konsumenci muszą, chcąc nie chcąc, dostosować się do tak utrudnionej sytuacji. Jak to zrobić? Wbrew pozorom to możliwe! Mając w pamięci aktualny kalendarz niedziel handlowych, warto przygotować listy zakupów, w tym szybko kończących się produktów. Przyda się także umiejętność planowania posiłków oraz efektywne zarządzanie pracami domowymi. No i nie zapominajmy o zakupach przez Internet – te na szczęście możemy zamawiać przez 24h!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.