Zamyśliłeś się albo po prostu nie wiedziałeś i wrzuciłeś kurtkę puchową do pralki. Wyciągasz ją a tam… dramat, rozpacz i łzy – ulubiona (i prawdopodobnie) nietania kurtka jest w stanie dramatycznym. Co robić? Jak rozbić zbity pierz? Jak uratować kurtkę, która wydaje się być nie do uratowania?

Przygotowanie kurtki puchowej do prania

Do czyszczenia kurtek puchowych nie trzeba ich profesjonalnej pralni. Z powodzeniem można to zrobić w domu. W przypadku prania kurtek w warunkach domowych najlepiej przeczytać metkę kurtki puchowej, aby sprawdzić jakie temperatury czy środki do tego zastosować.

Bez względu na rozmiar kurtki puchowej, najlepiej prać je samodzielnie. Unikanie prania kurtki nie wpływa dobrze na powierzchnię puchowej kurtki ani też na jej wypełnienie.

Odpowiednie pranie kurtki puchowej – czy trzeba prać kurtkę puchową ręcznie?

Zdaniem niektórych osób ręczne pranie kurtki zimowej pozwala zachować odpowiedni wygląd ubrań. Decydując się aby prać ręcznie kurtkę, należy się do tego odpowiednio przygotować. Dobrze jest przed praniem kurtkę namoczyć w wybranym środku. Potem można przystąpić do kolejnego etapu prania kurtki, a wcześniejsze namoczenie pozwala usunąć brud znacznie łatwiej.

Nie płucz puchowej kurtki w zbyt dużej ilości płynu, może spowodować, że powierzchnię puchowej kurtki pokryją po wyschnięciu niezbyt atrakcyjnie wyglądające plamy. Można też piorąc kurtkę namoczyć ją kilkakrotnie, zwłaszcza jeśli są bardziej zabrudzone i na powierzchni kurtki puchowej są trudne do usunięcia plamy.

Do ręcznego prania puchu używaj nieco mniej detergentów, aby mieć pewność że doskonale się wypłuczą. Następnie kurtka puchowa trafia do samej wody, co umożliwia jej łatwiejsze wypłukanie. Pozostawiając kurtkę puchową dłużej w wodzie, potrzeba bowiem znacznie mniej siły na jej odpowiednie i delikatne wypłukanie.

Zasady prania puchowej kurtki w pralce

W przypadku prania odzieży puchowej w pralce można coraz częściej korzystać ze specjalnych programów. Jeśli pralka takowy posiada, pierz kurtkę puchową zgodnie z wytycznymi na metce i z wykorzystaniem specjalnych programów. Często dobór programów zależny jest od wypełnienia kurtki puchowej i jego ilości.

Okazuje się że coraz częściej ci, co kurtkę prali ręcznie, decydują się na jej upranie w pralce. Do prania puchowej odzieży należy stosować łagodne środki, przeznaczone do do delikatnych tkanin, bez obaw że zniszczą puchową kurtkę. Stosowanie odpowiednich środków do kurtek puchowych przedłuża ich dobry wygląd i zapobiega blaknięciu kolorów.

Jak wyprać kurtkę puchową bez programu do prania puchu?

Odpowiednia temperatura prania kurtki puchowej sprawi, że można zachować odpowiednią objętość kurtki puchowej nie martwiąc się o zbytnie zbrylenie wypełnienia. Piorąc kurtkę należy stosować odpowiednie środki. Do bębna pralki najlepiej włożyć tylko jedną sztukę odzieży.

W pralce automatycznej zamiast proszku prać kurtkę zimową można w innych środkach, osobiście do prania puchu używam delikatnych detergentów. Zanim wrzucimy kurtkę puchową trzeba wyjąć wszystko z kieszeni, aby upewnić się że nic nie uszkodzi puchowej kurtki w bębnie. Przed włożeniem kurtki można również zaopatrzyć się w piłki tenisowe lub kule do suszarki bębnowej, ich dodanie do prania kurtki sprawi, że będą rozbijać wypełnienie podczas prania.

Kurtka puchowa zbita – czy można ją uratować?

Jeśli kurtka puchowa wyschnie zbyt szybko, może się okazać, że puch zbił się w bryły. Można jednak przywrócić kurtkę puchową do odpowiedniego stanu, wymaga to jednak nieco czasu i odpowiednich zabiegów. Kurtki wypełnione puchem najlepiej powtórnie uprać. Prane w pralce kurtki najlepiej wyprać w ten sam sposób.

W ten sposób puchowa kurtka zimowa może dość szybko odzyskać swój wygląd. Po kolejnym praniu puchowa kurtka zwykle wygląda o wiele lepiej, nie zawsze jednak efekt jest taki jak oczekiwany. Często zależy to od tego, ile leży kurtka puchowa zbity puch z czasem robi się coraz twardszy. Dlatego można powtórzyć cały proces ponownie. Do takiego prania kurtek puchowych wcale nie trzeba stosować detergentów, chodzi jedynie o rozbicie puchu w wodzie.

Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej

Można suszyć puchową kurtkę w suszarce bębnowej, zachowując jednak odpowiednie ustawienia suszarki. Sprawdź, czy Twoja suszarka ma specjalny program do suszenia puchu. Jeśli nie ma, rób to z dużą ostrożnością.

Ponieważ ten tekst powstał w wyniku rzeczywistego problemu zbitego pierzu po wypraniu kurtki, przetestowaliśmy suszenie kurtki w suszarce bębnowej. W naszej suszarce nie ma specjalnego trybu suszenia pierzu, dlatego zdecydowaliśmy się suszyć kurtkę tak, że włączaliśmy zwyczajny tryb suszenia i co jakiś czas go przerywaliśmy, wyciągaliśmy aby kurtka chwilę „odpoczęła”. Robiliśmy tak do skutku: powoli i ostrożnie.

Gdy kurtka już była sucha, a pierz nadal zbity, do bębna pralki dodaliśmy specjalne plastikowe kule, które można kupić w internecie. Zwykle pomagają one na szybsze suszenie, a w tym wypadku miały pomóc przy okazji rozbijać zbity w praniu pierz. Program w suszarcena tym etapie ustawiliśmy na „suszenie zimnym powietrzem”, wrzuciliśmy dwie kule, a czas suszenia ustawiliśmy najdłuższy jak się dało.

Co jakiś czas sprawdzaliśmy czy pierz się rozbija. I tak! Po około trzech godzinach takiego „rozbijania” kurtka jest jak nowa! Udało się w ten sposób uratować kurtkę z pierzem w środku.

Jak wyglądają kule do suszarki?

Kulka do suszarki bębnowej ułatwiająca rozbijanie pierzu w kurtce

Tradycyjne suszenie kurtki – jak rozbić puch?

Aby suszyć puchową kurtkę należy rozłożyć ją w odpowiedni sposób. Najlepiej rozłóż kurtkę puchową na płasko, najlepiej na grubych ręcznikach. Wnętrze kurtki stanowi puch, który podczas prania nasiąka wodą. Dlatego aby suszyć odzież puchową, należy zmieniać ręczniki, aby zapewnić odpowiednie warunki.

Takie ręczne suszenie kurtki puchowej zajmuje często nawet kilka dni. Puchowa kurtka wymaga bowiem wielu zabiegów, aby zachować jej odpowiedni wygląd. Mokrą kurtkę puchową należy wielokrotnie przekręcać i strzepywać, aby znajdujące się wewnątrz kurtki puchowej pierze podczas suszenia nie zbijało się w bryły.

Po praniu kurtka wygląda całkowicie inaczej, nie ma bowiem swojej objętości. Dla posiadaczy puchowych kurtek jej wygląd jest jednak bardzo istotny, ma wpływ również na właściwości kurtek puchowych, warto więc rozbić zbity puch, aby uzyskać spodziewany efekt i nadać puchowym kurtkom sprężystość.

Zazwyczaj kurtki puchowe wiosenne potrzebują mniej czasu, aby całkowicie wyschnąć. Okazuje się, że właściwe suszenie wypranej kurtki nie jest trudnym procesem.

Zbrylona kurtka puchowa – jak uratować zbity puch?

Aby uratować kurtkę puchową, której wypełnienie uległo zbryleniu, trzeba poświęcić na to nieco czasu. Trzeba bowiem rozbić puchową kurtkę i przywrócić je do odpowiedniego stanu. Ulubiona kurtka puchowa może więc odzyskać swój wygląd. Odpowiednia pielęgnacja kurtek puchowych wymaga wielu zabiegów, ale przedłuża ich żywot, zapewniając dobry wygląd puchowej kurtki jak również daje pewność, że puchowa kurtka ochroni przed mrozami.

Pielęgnacja puchowej kurtki to również odpowiednie jej przechowywanie. Poza sezonem przechowuj kurtkę puchową w odpowiednich warunkach, można do tego celu zastosować worki próżniowe. Są one popularne wśród użytkowniczek kurtek puchowych, kurtki puchowe damskie zazwyczaj zajmują znacznie więcej miejsca. Mozesz swoją stylową kurtką puchową cieszyć się znacznie dłużej, jeśli tylko odpowiednio o nią zadbasz.

One Reply to “Kurtka puchowa zbita po praniu – jak rozbić puch i uratować kurtkę?”

  • Tyszzza66
    Tyszzza66
    Odpowiedz

    Otóż to! Jak nie masz w domu suszarki tooooo lepiej oddać do pralni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.