reklama

Koty uwielbiają podgryzać liście roślin doniczkowych. Dlatego tak ważne jest, aby nasze domowe rośliny doniczkowe były dla nich bezpieczne. Niestety wiele popularnych gatunków, to rośliny mniej lub bardziej trujące, które mogą bardzo zaszkodzić naszemu pupilowi. Po spożyciu nawet niewielkiej części takiej rośliny na przykład liścia u kota mogą pojawić się takie objawy jak wymioty, bóle brzucha, biegunki, zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologiczne, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.

Wybierając rośliny doniczkowe do naszego mieszkania, poszukajmy więc takich gatunków, które nie tylko nie zaszkodzą naszemu kotu, ale także wspomogą jego trawienie i dostarczą zwierzęciu cennych witamin i minerałów. Sprawdź, które rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota.

Jakie gatunki roślin wybrać do domu, w którym mieszka kot?

Choć roślin trujących dla zwierząt domowych takich jak kot czy pies jest sporo, to wybór tych, które można bezpiecznie uprawiać w mieszkaniu, również jest całkiem spory. Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny ozdobne z liści, jak i kwitnące, niewielkie oraz te dużych rozmiarów. Z pewnością więc znajdziemy wśród nich taką roślinę, która będzie idealnie pasować do metrażu oraz wystroju naszego mieszkania.

Cute cat sitting under green plant branches and relaxing on wooden shelf on white wall backgroud in stylish room. Maine coon with green eyes looking with with funny emotions. Space for text

Łatwe w uprawie i bezpieczne dla kota gatunki roślin doniczkowych to:

1. Juka.

Ten gatunek jest bardzo polecany wszystkim właścicielom kotów. Jest to nie tylko piękna i łatwa w uprawie roślina, która wpływa niezwykle korzystnie na zdrowie i samopoczucie kota. Ma ona dobry wpływ na funkcjonowanie układu moczowego kota i wspomaga oczyszczanie wątroby. Juka zawiera także substancje o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym.

Bez żadnych obaw możemy więc ustawić kilka roślin tego gatunku w mieszkaniu. Nie zabraniajmy kotu raz na jakiś czas podgryzać liści juki.

2. Bambus.

Bambusy są bogate w cenne witaminy i minerały. Nie zawierają substancji toksycznych, które mogłyby zaszkodzić kotu. Ponadto są to rośliny bardzo oryginalne, a ich uprawa jest bardzo łatwa. Nie trzeba się też obawiać, że kot zniszczy bambusy, ponieważ rośliny te mają ogromne zdolności regeneracyjne i cechuje je szybki wzrost.

3. Trzykrotka.

Trzykrotki mają miękkie delikatne liście i nie ma w nich substancji szkodliwych dla kota. Nie musimy się więc obawiać uprawy tego gatunku w domu, w którym żyją koty. Trzykrotki to bardzo wdzięczne rośliny ozdobne z liści. Dostępne są w różnych pięknych odmianach. Nie są to rośliny duże, dlatego sprawdzą się nawet w bardzo małej kawalerce.

4. Nolina.

Nolina jest okazałą rośliną osiągającą do 1 metra wysokości. Jest to gatunek, który wytwarza duże pióropusze cienkich długich trawiasto wyglądających liści. Koty często wykazują bardzo duże zainteresowanie noliną i chętnie podgryzają jej liście. Są one dla zwierząt bezpieczne i nie spowodują problemów z ich zdrowiem. Jej to gatunek bardzo łatwy w uprawie i wyjątkowo dekoracyjny.

5. Fatsja.

Fatsja japońska to świetna roślina do dużych mieszkań. Osiąga ona wysokość do 1,5 metra. Jest ona bardzo odporna i łatwa w uprawie. Liście fatsji są okazałe i dekoracyjne. Koty lubią towarzystwo tych roślin. Zdarza się, że lekko podgryzają liście.

6. Bromelia.

Jest to popularny kwiat doniczkowy o ładnych jasnozielonych długich liściach i pięknych kwiatostanach. Bromelia będzie świetnie wyglądać w niemal każdym wnętrzu. Nadaje się zarówno do małego, jak i dużego mieszkania. Ze względu na swoje długie liście wzbudza dosyć duże zainteresowanie kotów. Nie jest to roślina groźna dla zdrowia zwierząt.

7. Sępolia pośrednia (fiołek afrykański).

Sępolia to niewielka roślina o pięknych miękko owłosionych liściach oraz uroczych kwiatach, które najczęściej występują w kolorach białym, różowym, fioletowym czy niebieskim. Koty z reguły nie wykazują zbyt dużego zainteresowania tymi roślinami. Rzadko się zdarza, że próbują podgryzać liście fiołka afrykańskiego, ale jeśli się to zdarzy, to nie ma powodów do obaw, ponieważ roślina jest bezpieczna dla zwierząt.

Rośliny mogące otruć kota

Wśród popularnych roślin trujące dla kota są między innymi takie gatunki jak: fikusy, oleandry, bluszcze, skrzydłokwiaty, zamiokulkasy, kliwie, krotony, azalie, fiołki alpejskie, chryzantemy czy kliwie. Nie kupujmy tych roślin do mieszkania, jeśli w domu jest kot. Jeśli któraś z nich już znajduje się w naszym domu, gdy przychodzi do niego kot, wówczas umieśćmy roślinę w miejscu niedostępnym dla zwierząt na przykład w wiszącym kwietniku wysoko na ścianie lub zwisającymi z sufitu.

Rośliny niebezpieczne dla kota

Oprócz roślin zawierających substancje toksyczne dla kotów są też takie gatunki, które co prawda nie są trujące, ale ze względu na swoją budowę anatomiczną stanowią zagrożenie dla zdrowia naszego pupila. Są to na przykład rośliny z kolcami lub cierniami, lub takie o bardzo ostrych brzegach liści.

Bezpieczeństwo kota a rośliny domowe

Aby nasz kot był w pełni bezpieczny, powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób pielęgnujemy nasze rośliny domowe. Unikajmy spryskiwania ich chemicznymi preparatami takimi jak środki ochrony roślin (fungicydy, pestycydy, insektycydy) czy nawozy dolistne. Szkodliwe dla zdrowia zwierząt są także cieszące się obecnie dużą popularnością preparaty nabłyszczające liście roślin.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.