Wybierając rośliny doniczkowe do naszego mieszkania, poszukajmy więc takich gatunków, które nie tylko nie zaszkodzą naszemu kotu, ale także wspomogą jego trawienie i dostarczą zwierzęciu cennych witamin i minerałów. Sprawdź, które rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota.

Koty uwielbiają podgryzać liście roślin doniczkowych. Dlatego tak ważne jest, aby nasze domowe rośliny doniczkowe były dla nich bezpieczne. Niestety wiele popularnych gatunków, to rośliny mniej lub bardziej trujące, które mogą bardzo zaszkodzić naszemu pupilowi. Po spożyciu nawet niewielkiej części takiej rośliny na przykład liścia u kota mogą pojawić się takie objawy jak wymioty, bóle brzucha, biegunki, zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologiczne, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.

Jakie gatunki roślin wybrać do domu, w którym mieszka kot?

Choć roślin trujących dla zwierząt domowych takich jak kot czy pies jest sporo, to wybór tych, które można bezpiecznie uprawiać w mieszkaniu, również jest całkiem spory. Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny ozdobne z liści, jak i kwitnące, niewielkie oraz te dużych rozmiarów. Z pewnością więc znajdziemy wśród nich taką roślinę, która będzie idealnie pasować do metrażu oraz wystroju naszego mieszkania.

Łatwe w uprawie i bezpieczne dla kota gatunki roślin doniczkowych to:

Juka

Czy juka jest bezpieczna dla kota?
Nie zabraniajmy kotu raz na jakiś czas podgryzać liści juki.

Ten gatunek jest bardzo polecany wszystkim właścicielom kotów. Jest to nie tylko piękna i łatwa w uprawie roślina, która wpływa niezwykle korzystnie na zdrowie i samopoczucie kota. Ma ona dobry wpływ na funkcjonowanie układu moczowego kota i wspomaga oczyszczanie wątroby. Juka zawiera także substancje o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym.

Bez żadnych obaw możemy więc ustawić kilka roślin tego gatunku w mieszkaniu!

Bambus (Lucky bamboo)

Czy bambus (lucky bamboo) jest bezpieczny dla kota?
Popularne bambusy mogą mieć w domu wszyscy kociarze – są dla futrzaków bezpieczne!

Bambusy są bogate w cenne witaminy i minerały. Nie zawierają substancji toksycznych, które mogłyby zaszkodzić kotu. Ponadto są to rośliny bardzo oryginalne, a ich uprawa jest bardzo łatwa. Nie trzeba się też obawiać, że kot zniszczy bambusy, ponieważ rośliny te mają ogromne zdolności regeneracyjne i cechuje je szybki wzrost.

Trzykrotka

Jeśli masz kota i zastanawiasz się, czy na trzykrotka mu nie zaszkodzi, nie musisz się obawiać

Trzykrotki mają miękkie delikatne liście i nie ma w nich substancji szkodliwych dla kota. Nie musimy się więc obawiać uprawy tego gatunku w domu, w którym żyją koty. Trzykrotki to bardzo wdzięczne rośliny ozdobne z liści. Dostępne są w różnych pięknych odmianach. Nie są to rośliny duże, dlatego sprawdzą się nawet w bardzo małej kawalerce.

Palma Areka

Palma Areka niezagrażająca kotom

Wyjątkowo często pojawiająca się w naszych domach i bardzo łatwo dostępna w sklepach palma. Ale trzeba być ostrożnym – mimo swojej wysokiej dostępności, nie jest prosta w hodowli. Na szczęście, jest ona całkowicie bezpieczna dla kotów.


Palma Kencja

Palma niezagrażająca kotom
Bezpieczna dla kotów palma Kencja (Howea forsteriana)

Ta wyjątkowa palma swoje korzenie ma na wyspie Lord Howe na wschód od Australii. W odróżnieniu od palmy Areka, ta jest jedną z najbardziej wytrzymałych w uprawie domowej. Nie musisz przy niej stać i prosić, żeby nie uschła, czasami nawet możesz zapomnieć ją podlać. Będzie rosła i w dobrze oświetlonym miejscu, ale poradzi sobie też dobrze w nieco zacienionym. Palma Kencja nie zaszkodzi Twojemu kotu.

Chamedora

Palma Chamedora (Chamaedorea elegans) jest bezpieczna dla kotów

To Palma, którą nazywa się też palmą koralową, musisz przyznać – jest piękna. Oryginalnie rośnie w niższych partiach lasów tropikalnych i dlatego nie przepada bezpośredniego słońca, dlatego dobre będzie dla niej miejsce półcieniste. I nie zaszkodzi futrzakowi!

Nolina

Roślina Nolina nie zagraża twojemu kotu
Nolina jest bezpieczna dla kota, a dodatkowo łatwa w hodowli

Nolina jest okazałą rośliną osiągającą do 1 metra wysokości. Jest to gatunek, który wytwarza duże pióropusze cienkich długich trawiasto wyglądających liści. Koty często wykazują bardzo duże zainteresowanie noliną i chętnie podgryzają jej liście. Są one dla zwierząt bezpieczne i nie spowodują problemów z ich zdrowiem. Jej to gatunek bardzo łatwy w uprawie i wyjątkowo dekoracyjny.

Fatsja

Fernando Losada Rodríguez, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Fatsja japońska to świetna roślina do dużych mieszkań. Osiąga ona wysokość do 1,5 metra. Jest ona bardzo odporna i łatwa w uprawie. Liście fatsji są okazałe i dekoracyjne. Koty lubią towarzystwo tych roślin. Zdarza się, że lekko podgryzają liście.

Bromelia

Bromelia to popularny kwiat, który łatwo znaleźć w sklepach – nie jest szkodliwy dla kotów

Jest to popularny kwiat doniczkowy o ładnych jasnozielonych długich liściach i pięknych kwiatostanach. Bromelia będzie świetnie wyglądać w niemal każdym wnętrzu. Nadaje się zarówno do małego, jak i dużego mieszkania. Ze względu na swoje długie liście wzbudza dosyć duże zainteresowanie kotów. Nie jest to roślina groźna dla zdrowia zwierząt.

Sępolia pośrednia (fiołek afrykański).

Sępolia to niewielka roślina o pięknych miękko owłosionych liściach oraz uroczych kwiatach, które najczęściej występują w kolorach białym, różowym, fioletowym czy niebieskim. Koty z reguły nie wykazują zbyt dużego zainteresowania tymi roślinami. Rzadko się zdarza, że próbują podgryzać liście fiołka afrykańskiego, ale jeśli się to zdarzy, to nie ma powodów do obaw, ponieważ roślina jest bezpieczna dla zwierząt.

Fiołek afrykański nie zagraża zdrowiu Twojego kota

Rośliny mogące otruć kota

Wśród popularnych roślin trujące dla kota są między innymi takie gatunki jak:

 • fikusy
 • oleandry
 • bluszcze
 • skrzydłokwiaty
 • zamiokulkasy,
 • monstery,
 • sansewierie (tzw. „języki teściowej”)
 • kliwie,
 • krotony,
 • azalie,
 • fiołki alpejskie,
 • chryzantemy,
 • kliwie.
Zamiokulkasy mogą być dla kota zagrożeniem!

Nie kupujmy tych roślin do mieszkania, jeśli w domu jest kot. Jeśli któraś z nich już znajduje się w naszym domu, gdy przychodzi do niego kot, wówczas umieśćmy roślinę w miejscu niedostępnym dla zwierząt na przykład w wiszącym kwietniku wysoko na ścianie lub zwisającymi z sufitu.

Rośliny niebezpieczne dla kota

Oprócz roślin zawierających substancje toksyczne dla kotów są też takie gatunki, które co prawda nie są trujące, ale ze względu na swoją budowę anatomiczną stanowią zagrożenie dla zdrowia naszego pupila. Są to na przykład rośliny z kolcami lub cierniami, lub takie o bardzo ostrych brzegach liści.

Bezpieczeństwo kota a rośliny domowe

Aby nasz kot był w pełni bezpieczny, powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób pielęgnujemy nasze rośliny domowe. Unikajmy spryskiwania ich chemicznymi preparatami takimi jak środki ochrony roślin (fungicydy, pestycydy, insektycydy) czy nawozy dolistne. Szkodliwe dla zdrowia zwierząt są także cieszące się obecnie dużą popularnością preparaty nabłyszczające liście roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.