Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich ekosystemów na Ziemi. Bez nich życie na naszej planecie nie przetrwa. Niestety w ostatnich latach obserwuje się masowe wymieranie pszczół, co spowodowane jest głównie zanieczyszczeniem środowiska i stosowaniem agresywnych chemicznych środków ochrony roślin w rolnictwie. Trudności życiowe napotykają jednak nie tylko owady z terenów wiejskich.

Również pszczoły samotnice, trzmiele i inne owady pożyteczne żyjące na terenach miejskich nie mają łatwego życia. Często borykają się z brakiem schronienia w nocy czy w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, a także niedoborem pokarmu ze względu na ograniczoną ilość nektarodajnych roślin kwitnących rosnących w miastach.

Problemem bywa zbyt częste i drastyczne wykaszanie trawników i stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w parkach i ogrodach miejskich. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może przyczynić się do poprawy sytuacji dzikich pszczół. Sprawdź, jakie rośliny posadzić na balkonie, aby pomóc pszczołom.

Rośliny przyjazne pszczołom, czyli jakie?

Rośliny, których potrzebują do życia pszczoły to te, które wytwarzają pełne nektaru kwiaty. Szczególnie cenne są tak zwane gatunki typowo miododajne. Wiele z nich znajdziemy wśród popularnych balkonowych i tarasowych kwitnących roślin sezonowych oraz wśród łatwych w uprawie aromatycznych ziół.

Wybierając rośliny na swój balkon, pamiętajmy o tym, że owady potrzebują pożywienia przez cały sezon, a nie tylko miesiącach typowo letnich. Szczególnie trudna dla pszczół jest wczesna wiosna, dlatego warto posadzić na balkonie kilka wiosennych pięknie kwitnących gatunków roślin. Zadbajmy także o to, by uwzględnić w naszej balkonowej aranżacji kwiatowej, takie rośliny, które kwitną do późnej jesieni, aby owady mogły z nich korzystać jak najdłużej.

Do gatunków roślin miododajnych najbardziej lubianych przez pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady pożyteczne należą:

Kwiaty balkonowe z myślą o pszczołach

Tutaj mamy ogromny wybór gatunków w różnych kolorach, formach i wielkościach. Urządźmy nasz balkon tak, aby tonął w kwiatach od wczesne wiosny aż po pierwsze jesienne przymrozki.

Warto posadzić takie rośliny jak:

  • aksamitki na przykład aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta),
  • astry jak aster chiński (Callistephus chinensis), czy kwitnący do późnej jesieni aster nowoangielski Aster novae-angliae,
  • budleja Dawida (Buddleja davidii), która jest wprost uwielbiana przez owady i przepięknie słodko pachnie,
  • cebulica syberyjska (Scilla siberica) kwitnąca wiosną,
  • cynia wytworna (Zinnia elegans) – piękna i łatwa w uprawie roślina jednoroczna,
  • kosmosy: kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) o kwiatach od białych, poprzez jasnoróżowe i liliowe po ciemnoróżowe, oraz kosmos żółty (Cosmos sulphureus), którego kwiaty są słonecznie żółte,
  • krokusy (Crocus) – te niewielkie urocze rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną są szczególnie cenne dla owadów szukających pożywienia po zimie,
  • nasturcja (Tropaeoulum), która ma nie tylko przepiękne dekoracyjne i uwielbiane przez owady kwiaty, ale również niezwykle ozdobne okrągłe liście.
  • pierwiosnki Primula – również jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, z których mogą skorzystać pszczoły,
  • rozchodniki Sedum, które są łatwe w uprawie, mało wymagające i odporne na suszę,
  • róże Rosa – królową kwiatów można z powodzeniem uprawiać w dużej donicy na balkonie lub tarasie,
  • słonecznik zwyczajny (Helianthus annus), którego piękne kwiaty posłużą za źródło pożywienia owadom, a z pożywnych nasion jesienią skorzystają ptaki,
  • uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) nie bez przyczyny nazywany jest złotym deszczem. Roślina bowiem tonie w przepięknych delikatnie pachnących słonecznie żółtych kwiatach od wiosny do jesieni,
  • wrzos pospolity (Caluuna vulgaris), który jest dla owadów bardzo cenny w okresie jesiennym,
  • wrzośce Erica – choć na pierwszy rzut oka są one podobne do wrzosów, to jednak nie kwitną jesienią, a wiosną. Ich liczne drobne kwiaty będą stanowić cenne źródło nektaru po zimie.
  • zawilce (Anemone) – to przepiękne występujące w kolorach od białego, poprzez różowy, fioletowy, niebieski aż po czerwony kwiaty wiosenne.

Zioła pomagające pszczołom

  • jeżówka purpurowa (Echinace purpurea), której zachwycające amarantowo- purpurowe kwiaty przyciągną pszczoły i inne owady na nasz balkon,
  • kocimiętka właściwa (Nepeta cataria), która jest gatunkiem miododajnym,
  • lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) lub lawenda francuska (Lavandula stoechas), które również mają właściwości miododajne.
  • lebiodka pospolita (Origanum vulgare), której drobne kwiatki są bardzo lubiane przez owady,
  • macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum), która w okresie letnim bardzo obficie kwitnie,
  • melisa lekarska (Melissa officinalis) o pięknych wargowych delikatnie różowawych lub fioletowawych kwiatkach,
  • mięta (Mentha) – do wyboru mamy wiele gatunków mięty. Pszczołom przysłuży się każdy z nich.
  • nagietek lekarski (Calendula officinalis), którego kwiaty pojawiają się aż do końca jesieni,
  • szałwia lekarska (Salvia officinalis) – aromatyczne sioło i wspaniała roślina miododajna,
  • werbena pospolita (Werbena officinalis), która bardzo obficie kwitnie przez całe lato.

Czego nie robić, aby nie zaszkodzić pszczołom i innym owadom przylatującym na nasz balkon?

Jeśli, chcemy, aby pszczoły, trzmiele, osy, motyle i inne owady mogły bezpiecznie korzystać z roślin posadzonych na naszym balkonie lub tarasie, powinniśmy przede wszystkim zaprzestać stosowania chemicznych środków ochrony roślin takich jak pestycydy, fungicydy oraz insektycydy.

Warto również ograniczyć (a najlepiej wyeliminować) nawozy sztuczne i zastąpić je naturalnymi odżywkami do kwiatów na bazie biohummusu, kompostu czy wyciągów z pokrzywy. Świetnym pomysłem jest zakup niewielkiego balkonowego kompostownika, dzięki czemu będziemy mieć własny ekologiczny i bardzo skuteczny nawóz do roślin.

Unikajmy również stosowania na balkonie świeczek czy kadzidełek odstraszających komary i meszki oraz palenia papierosów. Dym papierosowy zawiera wiele bardzo toksycznych substancji, które szkodzą nie tylko naszemu zdrowiu, ale również zdrowiu owadów.

Pomóż pszczołom niskim kosztem

Możesz pomóc ciężko pracującym pszczółkom (a także innym owadom) budując i instalując na balkonie lub ogrodzie domel dla owadów

Możemy bardzo pomóc owadom, również ustawiając na balkonie niewielki pojemniczek z kamykami zalanymi wodą z cukrem. Będzie on stanowił bezpieczne poidełko dla pszczół, trzmieli czy motyli w gorące letnie dni. Świetnym pomysłem jest także samodzielne wykonanie lub zakup gotowego schronienia dla owadów.

Domek dla owadów to praktyce jest to mała budka wypełniona pustymi w środku rurkami na przykład bambusowymi, gdzie owady będą mogły schronić się podczas silnych opadów deszczu czy innych niesprzyjających warunków atmosferycznych bądź w razie grożącego im niebezpieczeństwa.

Pomagając pszczołom pomagasz także sobie

Mając na balkonie kwiaty pomagasz nie tylko pożytecznym owaadom, ale także pomagasz sobie – kolorowe kwiaty pomagają ludziom w dbaniu o zdrowie

Urządzenie kolorowego balkonu nie jest pracochłonne, a pomoże wielu gatunkom jednocześnie. Kwiaty na balkonie nie tylko pomagają owadom, ale też po prostu cieszą oko, kuszą zapachem i są symbolem nadziei i szczęścia. Kwiaty mogą również poprawiać stan zdrowia i zwalczać problemy psychiczne, pomagają przywrócić równowagę psychiczną i poprawiają nastrój.

Z prostą pomocą kolorowych roślin w łatwy sposób odmienisz swoje otoczenie w przyjazne miejsce, zwiększysz poczucie komfortu, bezpieczeństwa i spokoju. Pielęgnowanie roślin przypomni ci też, by bardziej dbać o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.