Opłaty za energię elektryczną to jedne z tych kosztów domowych lub firmowych, które nie pozwalają nam spokojnie spać. A to dlatego, że ceny prądu rosną w zastraszającym tempie, przez co systematycznie wzrastają nasze rachunki za prąd. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nas poszukuje sprawdzonych metod na oszczędzanie prądu i tym samym zmniejszenie comiesięcznych rachunków. Jak tego dokonać? Oto 10 możliwych sposobów na oszczędzanie prądu.

1. Wyłączaj za sobą światło

Słyszałeś kiedyś, że wyłączanie światła, kiedy opuszczasz pomieszczenie tylko na krótką chwilę, jest nieopłacalne? To już nieaktualne dane. Okazuje się, że samo włączenie światła pobiera tyle samo prądu, co jedna sekunda świecenie żarówki. A zatem wyłączaj za sobą światło za każdym razem, gdy wychodzisz z pokoju.

2. Postaw na żarówki energooszczędne

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś zwykłych żarówek na energooszczędne, najwyższa pora to zrobić. Oświetlenie tego typu pozwala zaoszczędzić nawet 80% energii przy 5-krotnym zwiększeniu efektywności świetlnej! Taki zabieg naprawdę obniży Twoje rachunki za prąd.

3. Wykorzystaj listwy zasilające

Listwy zasilające, które pozwalają wyłączyć kilka urządzeń jednocześnie, to doskonały sposób na oszczędzanie energii w domu lub w biurze. Dzięki temu, że kilka urządzeń będzie skupionych wokół siebie, będziemy w stanie wyłączyć je jednym kliknięciem, nie zapominając o żadnym z nich.

4. Gotuj pod pod przykryciem

Duży wpływ na wielkość naszych rachunków za prąd ma również sposób przygotowywania przez nas posiłków. Jeśli to możliwe, gotuj potrawy pod przykryciem – dzięki temu zaoszczędzisz nawet 30% energii! Postaraj się też wyposażyć kuchnię w naczynia dobrze przewodzące ciepło – z dopasowanymi pokrywami i dnem dobrze przylegającym do podłoża.

5. Oszczędzaj energię ze sprzętów AGD

Jeśli chcesz zaoszczędzić na prądzie, unikaj zbędnej pracy maszyn takich, jak pralka czy zmywarka. Przed ich włączeniem zawsze staraj się załadować je do pełna. Podczas meblowania mieszkania staraj się nie ustawiać kuchenki obok lodówki – niższa temperatura otoczenia zmniejszy poziom energii pobieranej przez sprzęt chłodzący. Staraj się też nie dopuszczać do oblodzenia wnętrza lodówki, gdyż wpływa to na zwiększenie poboru mocy urządzenia.

6. Wykorzystaj miernik zużycia energii

Jeśli na poważnie myślisz o zmniejszeniu swoich rachunków za prąd, powinieneś wyposażyć się w miernik kontrolujący zużycie energii. Po podłączeniu tego inteligentnego systemu do wszystkich urządzeń, będziesz mógł na bieżąco monitorować zużycie energii w domu lub biurze. Miernik przypomni też o odłączeniu nieużywanych sprzętów.

7. Wyłączaj nieużywane sprzęty

Aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, musisz pamiętać o wyłączaniu nieużywanego sprzętu z kontaktu. Ogranicz też swoje zaufanie do tzw. trybu czuwania np. w komputerze czy konsoli – to prawdziwy pożeracz energii! Rezygnując z opcji stand-by możesz zaoszczędzić na prądzie nawet do 300zł rocznie.

8. Nie przegrzewaj pomieszczeń

Czy wiesz, że zużycie energii wzrasta, gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka? Decydując się na obniżenie temperatury w domu chociażby o jeden stopień, możesz zmniejszyć koszty za prąd nawet o 6%! A zatem nie przegrzewaj mieszkania, lecz dbaj o optymalną temperaturę pomieszczenia.

9. Zamontuj czujniki ruchu

Jeśli masz tendencję do pozostawiania włączonego światła, zainstaluj w domu czujniki ruchu, które będą o tym myśleć za Ciebie. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale nie tylko w środku, ale też na zewnątrz budynku.

10. Zainstaluj fotowoltaikę

Marzysz o tym, by praktycznie przestać płacić rachunki za prąd? Zastanów się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej, która pozwala wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródeł. To niemała, ale naprawdę opłacalna inwestycja, która z jednej strony pozwala zaoszczędzić na rachunkach, zaś z drugiej wspomagać ochronę środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.