Nasze coraz cieplejsze i szczelniejsze mieszkania stają się doskonałym miejscem do życia roślin pochodzących z Afryki, między innymi sukulentów. Ci niewymagający, zieloni mieszkańcy są idealne dla osób zapominalskich lub dużo podróżujących.

Charakterystyka sukulentów

Aby wiedzieć jak dbać o rośliny najlepiej jest poznać ich naturalne środowisko które w tym wypadku jest niesprzyjające. Długie okresy suszy, jałowe piaski i wysokie temperatury sprawiły że rośliny gruboszowate wytworzyły tkankę wodną do jej gromadzenia. Może znajdować się ona w liściach, gałęziach lub korzeniach.

Rodzina sukulentów jest niezwykle duża. Obejmuje ona zarówno kaktusy, rośliny płożące, krzewiaste a nawet drzewa. W warunkach domowych mogą dożyć kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat lecz rozmiary będą zależne od budowy bryły korzeniowej. Najbardziej popularne są kaktusy, rojniki, aloes, agawa a także grubosz drzewiasty znany jako drzewko szczęścia.

Jak podlewać kaktusy?

Jak dbać o kaktusy i inne sukulenty?

Rośliny magazynujące wodę nie wymagają częstego podlewania, a w warunkach wilgotnych szybko zgniją. zdecydowanie nie nadają się do łazienek ani w bliskiej okolicy zlewu lub kuchenki. Mają swoje wymagania także co do gleby. Idealna mieszanka, koniecznie przepuszczalna, powinna zawierać piasek i ziemię bez torfową w proporcji 1:1.

Stanowisko słoneczne, chociaż w rozproszonym świetle też będą dobrze rosły. Niestety niektóre gatunki mogą wyginać się w stronę słońca a w ostateczności nienaturalnie wyciągać, ale można to nieco wyeliminować obracając doniczkę w przeciwnym kierunku do kierunku promieni słońca.

Gdzie postawić w domu kaktusy?

Idealne warunki dla sukulentów

Podobnie jak w wielu roślinnych rodzinach i tutaj nie ma jednego sposobu uprawy jednak jest kilka zaleceń które uśredniają wymagania.
Jeśli chcesz mieć piękne, gęste i zdrowe sukulenty postaw je na południowym oknie lub w jego bliskiej odległości. Nie boją się słońca, a wręcz je uwielbiają.

Podlewaj gdy ziemia całkowicie przeschnie, nie tylko na wierzchu ale i głębiej. Gdy nie masz możliwości sprawdzenia to po obsuszeniu górnej warstwy poczekaj jeszcze kilka dni.

Doniczka w której rosną musi mieć odpływ wody a od ziemi zależy częstotliwość podlewania. Ważne żeby wilgoć nie utrzymywała się długo. Przesuszenie sukulentom nie szkodzi, ewentualnie przestaną rosnąć, ale jeśli po 2-3 miesiącach zauważysz że „stoi w miejscu” odrobinę zwiększ częstotliwość podlewania.

Zapewnij im ciepło, zarówno w części nadziemnej jak i korzeniom. Pamiętaj że porcelanowe i gliniane doniczki utrzymują chłód, dlatego lepiej sprawdzi się plastikowy pojemnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.