Koszty ogrzewania domów rosną. Na ceny materiałów opałowych niestety nie mamy żadnego wpływu, jednak usprawniając instalację grzewczą w naszym domu, możemy znacząco zredukować koszty ogrzewania. Czasami wystarczy naprawdę drobna modernizacja, aby uzyskać naprawdę dużą poprawę wydajności całego systemu grzewczego.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu- trzy sprawdzone sposoby.

Dzięki kilku prostym sposobom możemy poprawić pracę urządzeń grzewczych w naszym domu i wydłużyć ich żywotność. W przypadku nowo budowanego domu sprawa jest prostsza, ponieważ już na etapie projektu możemy wybrać najbardziej ekonomiczną i wydajną metodę ogrzewania oraz najlepsze materiały do izolacji budynku. Jednak również mieszkając w starszym domu, nie jesteśmy bez szans- w takim budynku także możemy znacząco obciąć koszty ponoszone na ogrzewanie. Sprawdź, jak to zrobić.

Do prostych i bardzo efektywnych rozwiązań, dzięki którym realnie zmniejszymy wydatki na ogrzewanie naszego domu, należą:

Automatyzacja zasilania instalacji grzewczej

Specjalny sterownik kontrolujący temperaturę zasilania pozwoli zredukować zużycie energii podczas pracy instalacji. Dzięki sterownikom z zaworami zoptymalizujemy temperaturę zasilania, a także dostosujemy zużycie energii cieplnej do bieżącego zapotrzebowania budynku.

Sterowanie temperaturą w domu telefonem

W systemie grzewczym z takim sterownikiem część wody grzewczej zwracana jest do układu bez jej ponownego podgrzewania w urządzeniu grzewczym- zużywamy więc mniej paliwa grzewczego do jej ogrzewania. Ilość zwracanej ponownie do systemu wody jest automatycznie dopasowywana przez sterownik do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz parametrów pracy instalacji.

Taki sterownik możemy zainstalować niezależnie od źródła ciepła. Jego montaż jest prosty, szybki i niedrogi. Założenie takiego urządzenia przyniesie nam nie tylko spore oszczędności, ale również ułatwi codzienną obsługę systemu grzewczego. Automatyczny sterownik wpłynie bardzo korzystnie na wydajność systemu, co sprawi, że będziemy potrzebować mniej paliwa. Jest to szczególnie istotne dla właścicieli kotłów na paliwo stałe, których użytkowanie nie jest zbyt komfortowe i wiąże się z niemałym wysiłkiem fizycznym.

Inteligentne sterowniki z funkcją adaptacyjną

Już istniejący system ogrzewania możemy znacznie usprawnić, montując inteligentny sterownik, który kontroluje temperaturę wewnątrz budynku, uwzględniając aktualne warunki pogodowe.

Nowoczesne sterowniki adaptacyjne automatycznie korygują parametry pracy instalacji grzewczej w na podstawie potrzeb budynku oraz warunków atmosferycznych panujących na dworze. Pozwala to na maksymalną optymalizację zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. W dodatku cały proces jest właściwie bezobsługowy. Nie wymaga żadnej wiedzy ani zaangażowania od użytkownika instalacji grzewczej. Inteligentny sterownik na bieżąco pobiera wszelkie niezbędne dane z czujników i sam koryguje nastawy kotła.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest również to, że taka zaawansowana modernizacja systemu ogrzewania wcale nie jest trudna do wykonania. W praktyce wystarczy po prostu zainstalować zawór mieszający oraz sterownik zintegrowany z siłownikiem.

Smart sterowanie ogrzewaniem w domu

Zawór termostatyczny w instalacji grzewczej na paliwo stałe.

W wielu starszych budynkach mieszkalnych nadal funkcjonują kotły grzewcze na paliwo stałe. Choć wymogi prawne dotyczące instalacji ogrzewani domów stale się zmieniają, to jednak tego typu kotły nie wychodzą z użycia. Popularnym rozwianiem jest na przykład ogrzewanie domów kotłami na pelety.

Kotły na paliwa stałe to dosyć wymagające urządzenia, które do osiągnięcia dobrych parametrów wymagają wysokich temperatur pracy, także wysokich temperatur powrotu do kotła. Najczęstsze problemy w wydajności takich systemów grzewczych dotyczą właśnie tego drugiego parametru. Starsze instalacje grzewcze nie są zaopatrzone w zabezpieczenia temperatury powrotu do kotła. Rodzi to szereg problemów. Nie tylko powoduje zmniejszenie wydajności kotła i zwiększenie kosztów ogrzewania, ale również negatywnie wpływa na żywotność urządzenia.

Ten problem pozwoli nam wyeliminować zainstalowanie zaworu termostatycznego na poziomie kotła. Dzięki takiemu urządzeniu podniesie się temperatura powrotu do kotła. Przełoży się to wyraźnie na poprawne efektywności jego pracy, a co za tym idzie, doprowadzi do redukcji zużycia paliwa i zmniejszenia kosztów ogrzewania. Tego rodzaju zawór ochroni także nasz kocioł przed korozją.

Pamiętajmy, że poza sprawnością i jakością działania samej instalacji grzewczej, na koszty ogrzewania naszego domu ogromny wpływ ma jego termoizolacja. Nowe budynki są już projektowane i budowane w sposób energooszczędny, co sprawia, że ich ogrzewanie jest o wiele tańsze. Jednak niestety w starszych budynkach często mamy do czynienia z lukami w termoizolacji.

Ciepło ucieka z domu w wyniku zastosowania kiepskiej jakości materiałów izolacyjnych lub po prostu ich zużycia się. Dlatego oprócz poprawy funkcjonowania samych urządzeń grzewczych, w wiekowych budynkach warto zlecić specjalistyczną ekspertyzę, mającą na celu ustalenie szczelności cieplnej budynku. Poszukajmy dobrej firmy specjalizującej się w tego typu badaniach budynków. Wykwalifikowany pracownik nie tylko zbada stan izolacji naszego domu, ale też w razie potrzeby doradzi i pomoże zaplanować prace termoizolacyjne oraz doradzi, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

One Reply to “Sprawdzone sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania”

  • cysia
    cysia
    Odpowiedz

    mój dziadek zawsze mówił „weź zostaw ten kaloryfer na 3 i przestań kręcić tym pokrętłem” i co? oczywiście miał rację 😀 dzisiaj za każdym razem jak ustawiam tak kaloryfer to pamiętam o nim i jak płacę rachunki za ogrzewanie też, dziękując mu za tą radę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.