Gwiazdą betlejemską (Poinsecja) to symbol świąt Bożego Narodzenia. Kwiat poinsecji ma piękny czerwony kolor, jednak znane są również inne odmiany gwiazdy betlejemskiej. Jak ją pielęgnować, jak ją podlewać, oraz co zrobić, aby zakwitła?

Jak wygląda gwiazda betlejemska?

Podczas świąt Bożego Narodzenia ta czerwona roślina niejednokrotnie jest główną ozdobą stołu, czy różnych dekoracji. Kwiaty poinsecji mają pięć przewodnich płatków, które wyglądają jak pięcioramienna gwiazda (stąd potoczna nazwa). 

Płatki są zazwyczaj czerwone, chociaż znane są odmiany białe, różowe i lekko żółte. W środku znajduje się kwiatostan gwiazdy betlejemskiej właściwy, który ma barwę lekko zieloną i nie posiada płatków. Roślina może posiadać również lekkie przebarwienia na płatkach.

Kwiat gwiazdy betlejemskiej może mieć do 8 cm średnicy i rośnie na niskim, rozgałęzionym krzaczku. Liście są błyszczące, ciemnozielone i ostro zakończone. Liście rosną naprzemiennie na łodydze i mają długość około 3 do 5 cm.

Przykwiatki (górny liść występujący w pobliżu kwiatów i kwiatostanów), w zależności od jej odmiany mają barwę od białej, przez kremową, po róż i czerwień.

W jakich warunkach hodować gwiazdę betlejemską?

W jakich warunkach można hodować gwiazdę beltejemską?

Przechowywanie Gwiazdy Betlejemskiej przez drugi rok nie jest trudne. Zacznij od przesadzenia gwiazdy, jeśli jest to konieczne. Oczywiście wymaga specjalnej opieki, aby zapewnić roślinie wystarczającą ilość wilgoci, światła i składników odżywczych, aby mogła przetrwać.

Postaw gwiazdę w miejscu z pośrednim światłem słonecznym i trzymaj ją z dala od przeciągów i źródeł ciepła.

Podlewaj glebę, gdy jest sucha w dotyku, ale unikaj nadmiernego podlewania, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni.

W okresie wzrostu (od wiosny do lata) gwiazda betlejemska wymaga nawożenia, zrównoważonym nawozem. W razie potrzeby należy przyciąć martwe lub uszkodzone liście i pędy.

Należy także uważać na szkodniki, takie jak mączniki, przędziorki i mszyce, które mogą uszkodzić liście rośliny. Przy odpowiedniej opiece i pielęgnacji możesz z powodzeniem przechowywać swoją Gwiazdę Betlejemską przez kolejny rok!

Wysokość i wielkość poinsecji

W zależności od odmiany, może rosnąć do 50 cm wysokości. Gwiazda Betlejemska pochodzi z Meksyku. Najlepiej kwitnie, gdy ma dostęp do światła, dlatego powinna stać w okolicy okna, jednak nie w miejscach bardzo nasłonecznionych (chociaż zimą nie ma słońca zbyt dużo). Przy regularnej pielęgnacji i konserwacji ta roślina ozdobna będzie doskonałym dodatkiem do każdego domu!

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej jest łatwe i satysfakcjonujące. Po pierwsze, musisz zdobyć odpowiedniej wielkości doniczkę i wypełnić ją wysokiej jakości ziemią. Następnie należy posadzić gwiazdę betlejemską w doniczce i upewnić się, że jest ona mocno zakorzeniona w glebie.

Po posadzeniu, podlewaj kwiat regularnie i dostarczaj wystarczającą ilość nawozu dla optymalnego wzrostu.

Często sprawdzaj glebę, aby upewnić się, że nie jest za sucha, lub za mokra.

Warto ustawić ją w jasnym miejscu, jednak nie koniecznie bardzo nasłonecznionym. Wrażliwa gwiazda betlejemska pod wpływem dużego światła może szybko zwiędnąć lub nawet wyblaknąć. Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego, czyli dobrze kwitnie, gdy w ciągu dnia nie ma dużo godzin słonecznych, a także lepiej kwitnie w półcieniu, niż w bardzo nasłonecznionych, jasnych miejscach.

Gdy gwiazda jest w okresie kwitnienia, roślinę należy obficie podlewać.

Wiele osób zastanawia się, jaką wodą podlewać gwiazdę betlejemską? Odpowiednia woda powinna być miękka, bez chloru i najlepiej bez żadnych dodatków.

Gdy gwiazda betlejemska uprawiana jest w doniczce, można ją podlewać wodą z kranu lub wodą deszczową. Jeśli chcesz użyć wody z kranu, pozostaw ją na noc, aby odparował z niej ewentualny chlor.

Wreszcie, zwróć uwagę na inne aspekty pielęgnacji roślin, takie jak przycinanie, zwalczanie szkodników i nawożenie w razie potrzeby, aby zapewnić swojej gwieździe betlejemskiej najlepsze możliwe odżywianie. Dzięki właściwej pielęgnacji gwiazda betlejemska będzie kwitła i przynosiła radość przez wiele lat!

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – najważniejsze 3 zasady

Pielęgnacja nie jest trudna, ale aby roślina ta rosła zdrowo i kwitła obficie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Oto najważniejsze z nich:

  1. Odpowiednie miejsce – lubi jasne, ale rozproszone światło. Unikajmy więc miejsc zbyt ciemnych oraz bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować spalenie liści.
  2. Odpowiednia temperatura – preferuje ciepłe i wilgotne powietrze. Temperatura optymalna do jej wzrostu to około 22-25°C. Nie lubi zbyt niskich temperatur, dlatego latem można ją trzymać na zewnątrz, a zimą powinna być przeniesiona do cieplejszego pomieszczenia.
  3. Podlewanie – lubi wilgotne, ale nie mokre podłoże. Należy regularnie sprawdzać wilgotność gleby i podlewać roślinę, gdy ta jest lekko przesuszona. Zaleca się podlewanie od dołu, aby uniknąć zabrudzenia liści.

Jak podlewać poinsecję?

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Jeżeli gwiazda betlejemska żółknie może to oznaczać, że ma nadmiar wody.

Aby sprawdzić, czy gwiazda betlejemska dostaje odpowiednią ilośc wody, warto do ziemi włożyć palec na głębokość około 2 cm – należy podlewać poinsecję dopiero, gdy wyczujemy suchość.

Jeśli gwiazda betlejemska gubi liście może oznaczać to, że jest przesuszona, lub jest w zbyt suchym pomieszczeniu. Można ją również skraplać wodą.

Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?

Podlewanie jest ważnym elementem pielęgnacji tej pięknej rośliny doniczkowej. Gwiazdę betlejemską należy podlewać, gdy gleba jest sucha w dotyku, a liście zaczynają opadać.

Nie należy przesadzać z ilością wody, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni i inne problemy.

Po zakończeniu podlewania sprawdź, czy na liściach nie ma oznak więdnięcia lub odbarwienia. Jeśli je zauważysz, dostosuj odpowiednio harmonogram podlewania. Jeśli jeden liść otrzymuje więcej wody niż inne, dostosuj podlewanie tak, aby wszystkie otrzymywały równą ilość.

Co zrobić żeby gwiazda betlejemska długo stała?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską żeby długo stała?

Aby utrzymać gwiazdę betlejemską w zdrowiu i kwitnącą rok po roku, ważne jest, aby zapewnić jej dobre warunki wzrostu od samego początku. Gleba powinna być dobrze zdrenowana i lekko kwaśna. Poziom pH od 6,5 do 7 jest idealny dla gwiazdy betlejemskiej.

Upewnij się również, że roślina ma wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć w swojej doniczce, tak aby nie została zbytnio zakorzeniona. Może to spowodować pogorszenie jej stanu zdrowia z czasem.

Przy zakupie upewnij się, że jest to zdrowa roślina. Jeśli to możliwe, kupuj w renomowanej szkółce lub centrum ogrodniczym, gdzie rośliny są regularnie kontrolowane pod kątem obecności szkodników i chorób.

Gwiazda betlejemska potrzebuje dużo jasnego światła, aby pozostać zdrową i kwitnącą przez cały rok. Słoneczne okno sprawdzi się doskonale, ale pamiętaj, że roślina nie powinna być wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słonecznych w godzinach południowych – może to spowodować poparzenie jej liści.

Dlaczego gwiazda betlejemska ma czerwone liście?

Kwiaty gwiazdy mają czerwone liście ze względu na obecność w nich antocyjanów. Antocyjanina to rodzaj pigmentu, który nadaje wielu kwiatom i owocom ich czerwonawe zabarwienie. Im więcej jest antocyjanów, tym ciemniejszy jest kwiat. Gwiazda betlejemska ma wysoki poziom antocyjanów, dlatego może mieć tak głębokie czerwone zabarwienie na płatkach i działkach.

Co zrobić aby gwiazda betlejemska zakwitła?

Gwiazda betlejemska to piękny kwiat, który występuje od wieków. Niestety, staje się on coraz rzadszy i trudny do znalezienia w naturze. Aby pomóc w ponownym rozkwicie gwiazdy betlejemskiej, można podjąć kilka kroków.

Po pierwsze, należy ją posadzić w doniczce z dobrze przepuszczającą wodę ziemią i dużą ilością wody. Gleba powinna być również lekko kwaśna, aby pobudzić ją do wzrostu.

Po drugie, łodyga powinna być skrócona, gdy kwiat zaczyna kwitnąć, aby nie rosła zbyt wysoka. Można ją również nawozić zrównoważonym nawozem do roślin doniczkowych. Gwiazdy betlejemskie zaczynają kwitnąć już w listopadzie i mogą kwitnąć do marca

Przesadzanie gwiazdy betlejemskiej

Przesadzanie gwiazdy betlejemskiej można zrobić o każdej porze roku, ale najlepszym czasem na przesadzanie jest wiosna lub jesień. Poinsecję należy przesadzać wiosną lub wczesnym latem, gdy temperatury mnie są zbyt wysokie.

Przed przesadzeniem upewnij się, że gleba wokół krzewu jest wilgotna, ale nie mokra. Z sadzonek gwiazdy betlejemskiej, po oderwaniu od kwiatka-matki wypływa białawy sok.

Najczęstsze choroby gwiazdy betlejemskiej

Botrytis cinerea (szara pleśń), która powoduje małe, brązowe plamy na liściach. Plamy te występują zwykle w wilgotnych warunkach i mogą pokryć dużą część rośliny, jeśli nie są leczone. Mączniak jest powszechny ze względu na podatność na zarodniki grzyba, które mogą być przenoszone przez wiatr lub wodę.

Kupując gwiazdę zwróćmy uwagę na liście – Powinny być zielone, jędrne i nie zwiędnięte. Jeśli liście stają się żółte lub brązowe, prawdopodobnie masz problem z wodą lub poziomem pH rośliny. Należy sprawdzić glebę i upewnić się, że jest wystarczający drenaż, aby nie stała się zbyt mokra.

Gwiazda betlejemska to nie tylko kwiat Bożego Narodzenia

Poinsencję można również posadzić na zewnątrz w ogrodzie. Roślina ta jest bardzo tolerancyjna na suszę i dobrze rozwija się w piaszczystej glebie. Gwiazda Betlejemska jest również dobrą rośliną towarzyszącą dla warzyw takich jak fasola, pomidory i ziemniaki. Roślina ta może przyciągać pożyteczne owady, takie jak biedronki, które pomagają kontrolować szkodliwe szkodniki. Roślina przyciąga również motyle.

Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej

Zacienienie poinsecji to technika stosowana w celu kontrolowania ilości światła, które dociera do rośliny. Najczęściej stosuje się ją w miesiącach zimowych, kiedy rośliny są w stanie spoczynku. Celem cieniowania poinsecji jest niedopuszczenie do tego, aby roślina otrzymała zbyt dużo światła, co uniemożliwi jej przejście w stan spoczynku i zbyt szybki wzrost po nadejściu wiosny.

Aby to zrobić, należy umieścić nad rośliną coś, co ma dużą gęstość i jest nieprzezroczyste, jak gazeta lub karton, ale ma również otwory w nim, aby wystarczająco dużo światła może się przedostać. Otwory powinny mieć max 5 cm średnicy i być równomiernie rozmieszczone z przerwami między sobą około 1,5 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.