Kupowanie rzeczy na portalach aukcyjnych, np. OLX – czyli na najpopularniejszym portalu ogłoszeniowym, jest obecnie bardzo modne i korzystne z wielu względów. Fakt ten niestety wykorzystują też coraz częściej przestępcy, próbując oszukać nas i okraść. Możemy jednak kupować na tym portalu bezpiecznie zachowując podstawowe kwestie ostrożności, pamiętając jedynie o pewnych rzeczach.

W tym tekście prezentujemy najważniejsze elementy dbania o swoje bezpieczeństwo przy zakupach na OLX, podpowiadamy jak zachować się w konkretnych sytuacjach i na co należy zwracać szczególną uwagę, aby nie dać się oszukać i bezpiecznie kupować przedmioty z drugiej ręki.

Staraj się kupować lokalne i z odbiorem osobistym

Jak nie dać się okraść na OLX

Pierwszą poradą, jaka będzie bardzo korzystna, jest staranie się kupowania rzeczy lokalnie z odbiorem osobistym. Przestępcy z jasnej przyczyny nie oferują takich sprzedaży, bazując na sprzedaży wysyłkowej, gdzie istnieje dużo większe prawdopodobieństwo oszustwa.

Odbierając przedmiot osobiście, warto umawiać się w miejscach publicznych np. galeriach handlowych nie poddając własnego adresu i nie udając się pod obcy adres. Dokonanie takiej transakcji będzie szybkie, komfortowe, a my będziemy mogli sprawdzić przedmiot i porozmawiać ze sprzedającym.

Choć w niektórych przypadkach dokonanie takiej transakcji nie będzie do końca możliwe, zdecydowanie warto w pierwszej kolejności o ile istnieje taka możliwość stawiać na taki typ kupowania.

Nie wysyłaj zaliczek i przedpłat

Jeśli chcemy kupić pewne przedmioty, a sprzedaje je osoba mieszkająca w innym mieście, musimy zwrócić szczególną uwagę na dokonanie transakcji. Przestępcy często bazując na małych sumach kradzieży i dużej ich liczbie, zarabiają krocie.

Czerwona lampka ostrzegawcza powinna zapalić się nam, gdy zostaniemy poproszeni o przesłanie przedpłaty, zaliczki czy opłaty na kuriera. Może to oznaczać próbę oszustwa. To osobie sprzedającej zależy na tym, aby sprzedać dany przedmiot i to po jej stronie powinny pozostać koszty przesyłki czy trud wykonania transakcji.

To właśnie ona wysyła przedmiot i nie ryzykuje np. wysłaniem go paczką za pobraniem jak my – osoby kupujące wysyłając przelew jako pierwsi. Jeśli dana osoba nalega na wpłatę środków — nawet na konto bankowe, powinniśmy zastanowić się, czy chcemy ryzykować utratę pewnej sumy pieniędzy.

Sprawdź użytkownika OLX

Bardzo dobrą metodą na obniżenie ryzyka podczas kupowania na OLX jest sprawdzenia użytkownika, który wystawia daną ofertę. Na tej podstawie będziemy mogli już wywnioskować, kim jest dana osoba i czy nie ma nieuczciwych zamiarów.

Realni sprzedawcy sprzedają przeważnie małe ilości przedmiotów na jednym terenie. Są to przedmioty używane i różnorodne. Podejrzani użytkownicy mogą wystawiać towary w całej Polsce i robić to w bardzo dużych ilościach. Produkty mogą być również w bardzo atrakcyjnych cenach (na przykład 20% tańsze od najtańszych ofert) lub wszystkie mogą być nowymi wartościowymi przedmiotami. W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się, czy nie jest to sposób na zainteresowanie ofertami jak największej ilości osób i próba kradzieży pieniędzy.

Nie powinnyśmy również korzystać z niezwykle atrakcyjnych ofert, gdzie cena przedmiotu jest niższa niż połowa jej wartości, gdyż może okazać się, że przedmiot jest kradziony lub oferta jest próbą oszustwa. Przedmioty takie można sprzedać od ręki w lombardzie za połowę wartości, a więc wystawianie ich na OLX nie ma sensu, jeśli są legalne i rzeczywiście istnieją.

Niebezpieczne odnośniki

Bardzo ważną kwestią o której, należy sporo powiedzieć, jest klikanie w linki od sprzedawców otrzymane we wiadomościach. Jest to jeden z najgroźniejszych sposobów kradzieży, który może pozbawić nas nie, tylko sumy za zamawiany sprzęt, ale też i skutkować utratą wszystkich naszych oszczędności z konta bankowego.

Przestępcy coraz częściej wysyłają wiadomości, w których proszą o przejście na strony kuriera w celu uzupełnienia danych do przesyłki, opłacenia kuriera czy dokonania opłaty za zakup np. w banku. NIGDY nie powinniśmy klikać w żadne linki ani przechodzić na strony www przysłane przez osoby sprzedające. Mogą one być nawet kopiami stron kurierów czy banków (tzw. phishing), ale po „zalogowaniu się” na własne konto bankowe przestępcy mogą przejąć dane do naszego konta. Przejście w taki link może zainfekować komputer czy telefon. W efekcie przestępcy będą mogli bardzo prosto wypłacić wszystkie środki z naszego konta, a my utracimy wszystkie swoje oszczędności.

Zanim klikniesz w odnośnik przysłany przez obcą osobę, przyjrzyj się mu. Często odnośniki na pierwszy rzut oka wydają się prawdziwymi adresami banków, bramek płatności (np. PayU, Przelewy24, itp.) czy stron kurierów. Ale gdy przyjrzysz się im bliżej, okaże się, że adres Przelewy24.pl można zapisać jako PrzeIewy24.pl, a w rzeczywistości w tym drugim adresie, to co wygląda na literę „L” jest w rzeczywistości dużą literą „i”. Często wystarczy też, że adres nie jest nawet podobny, jest kompletnie inny, a występuje w nim słowo „olx”, czy „allegro”, a reszta adresu to nawet losowe ciągi znaków. To także próba oszustwa! Z tego powodu tak ważne jest bardzo uważne i krytyczne przyglądanie się odnośnikom, zanim w nie klikniemy.

Banki dość niechętnie podchodzą do tego typu reklamacji — często nie uznają ich i obarczając winą nas z powodu rażącego niedbalstwa. Zakup przedmiotu na OLX nie wymaga logowania się gdziekolwiek, a jeśli nawet zdecydujemy się zapłacić za przesyłkę z góry czy towar — co jest nierozsądne – możemy zrobić to prosząc sprzedawcę o normalny numer konta i logując się do własnej bankowości z własnego komputera.

Sprawdź przesyłkę przy kurierze

Elementem o którym warto pamiętać, a który coraz częściej umyka nam w pośpiechu i chęci szybkiego odebrania paczki, jest sprawdzenie przesyłki przy kurierze. Jako odbiorcy mamy takie prawo i zdecydowanie, warto z niego skorzystać.

Sprawdzenie to polega jedynie na odpakowaniu przesyłki i potwierdzeniu, że przedmiot nie jest nieuszkodzony. W tym momencie możemy zapobiec przyjęciu uszkodzonego sprzętu lub przesyłki bez kupionej zawartości.

W przypadku nie sprawdzenia przesyłki następnie bardzo trudno jest zgłosić reklamację. Choć jest to stary sposób na oszustwo, w dalszym ciągu możemy jednak się z nim zetknąć.

Finalizuj drogie transakcje na Allegro

Gdy na OLX kupujemy przedmioty o dużej wartości, zdecydowanie, warto prosić o sfinalizowanie transakcji na portalu sprzedażowym takim, jakim jest np. Allegro. Czasami zdarza się, że przedmioty, które kupujemy, kosztują kilkaset złotych lub kilka tysięcy.

Finalizując transakcję na Allegro, osoba sprzedająca musi się zweryfikować, a i my jako osoby kupujące jesteśmy chronieni np. programem ochrony kupujących czy ubezpieczeniem karty płatniczej. Zachowanie takie jest zdecydowanie wskazane, gdyż nie ryzykujemy utraty dużej sumy.

Jako osoby kupujące możemy zaproponować nawet pokrycie kilku złotych prowizji, gdyż w przypadku dużych sum będzie to nieistotna kwota, która w istotny sposób wpłynie na bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.