Mycie podłóg to zazwyczaj końcowy etap sprzątania, który jednak często traktujemy po macoszemu. Efektem tego są lekko odświeżone, ale nie do końca prawidłowo umyte podłogi. Jak zatem myć podłogi, by dom wprost lśnił, a sam proces mycia nie był przykrym obowiązkiem? Oto kilka sprawdzonych patentów!

Mycie podłóg – uniwersalne porady!

Owinięcie gazą szczotki do czyszczenia podłogi sprawi, że jednocześnie ją zamieciemy i zmyjemy. To zdecydowanie przyspieszy cały proces sprzątania.

Bez względu na to, czy wybierzemy mop czy szmatkę do czyszczenia podłogi, pamiętajmy o mocnym wyciśnięciu wody z materiału przed użyciem – zbyt duża ilość wody może spowodować wybrzuszenie paneli i wypaczenie klepki. 

Podczas mycia paneli lub płytek dodajmy do ciepłej wody niewielką ilość octu – to sprawi, że podłogi zyskają dodatkową świeżość i blask.

Podczas prania mopa z mikrofibry należy unikać stosowania płynu do zmiękczania tkanin. W ten sposób możemy osłabić właściwości czyszczące tego materiału. 

Mycie drewnianych podłóg 

Zacznijmy od drewna – jaki jest najskuteczniejszy sposób na umycie drewnianych podłóg? Najlepiej robić to przy pomocy szmatki nasączonej specjalnym preparatem do czyszczenia drewna.

Trudne do usunięcia tłuste plamy możemy w tym przypadku zmyć przy pomocy niewielkiej ilości płynu do naczyń połączonego z wodą.

Parkiet drewniany nie znosi obecności piasku i wilgoci, dlatego do jego czyszczenia najlepiej używać szczotek i jak najmniejszej ilości wody. Bardzo ważne jest też to, aby drewnianą podłogę po umyciu wytrzeć ją do sucha

Jak czyścić panele laminowane?

Choć panele wykonane są z materiałów drewnopochodnych, to dodane do nich sztuczne elementy sprawiają, że powierzchnia się elektryzuje i wykazuje tendencję do przyciągania kurzu. Dlatego warto w tym przypadku postawić na stosowanie preparatów antystatycznych i regularne czyszczenie paneli przy pomocy mopa lub ściereczki zwilżonej wodą z dodatkiem odpowiednich środków czystości.

Do czyszczenia paneli nie nadają się szczotki z ostrym włosiem, bowiem mogą one uszkodzić podłogę. Przy panelach warto jednak stosować środki nabłyszczające, dzięki którym podłoga zyska nie tylko połysk, ale też dodatkową ochronę przed ścieraniem i brudem. Mała rada: czyszcząc podłogę zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli, unikniemy zacieków i przyspieszymy końcowy etap sprzątania. 

Mycie terakoty i płytek ceramicznych

To zdecydowanie najłatwiejszy do wyczyszczenia rodzaj podłogi – wystarczy woda z dodatkiem detergentów. Jeżeli zaś chodzi o czyszczenie fug, warto zastosować domowej roboty papkę składającą się z wody i amoniaku lub ewentualnie proszku do pieczenia.

Możemy też zdecydować się na zakup gotowych i specjalistycznych środków do czyszczenia fug.

Przy posadzkach z granitu lub gresu warto dodatkowo pokusić się o impregnację podłogi przeznaczonym do tego płynem. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą tak łatwo wnikać w szczeliny kafli. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.