Gdy na pięknych i wypielęgnowanych roślinach pojawiają ślady działania nieproszonych gości – czyli szkodników – można dostać zawrotów głowy. Spokojnie! Oto sposoby na mszyce, przędziorki i ślimaki.

Jakie szkodniki możesz spotkać?

Niezależnie czy jest to działka, czy ogród przydomowy, możesz spotkać na niej szkodniki. Występowanie pojedynczych okazów świadczy o równowadze ekosystemu. Zwierzęta i owady są bowiem potrzebne, gdyż mają swoje określone zadanie. Jeśli jednak zauważysz, że ich populacja zaczyna się rozmnażać w zatrważającym tempie to czas na walkę z nimi.

Do najpopularniejszych szkodników, jakie możesz spotkać w swoim ogródku, należą:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • ślimaki.

Metody zwalczania szkodników – walka z nimi nie musi być trudna!

To jak szybko uda Ci się pozbyć z Twojego ogrodu nieproszonych gości, zależy od tego, jak szybko zareagujesz. Im dłużej bowiem zwlekasz z wytępieniem szkodników z ogrodu, tym dłuższa i bardziej pracochłonna jest walka z nimi. I to niezależnie od tego, z jakim szkodnikiem masz do czynienia. Jeśli więc tak, jak ja zauważyłeś w ogrodzie szkodniki, nie czekaj, tylko działaj!

Mszyce – jak się ich pozbyć?

To owady występujące w różnych kolorach. Ich barwa zależy od ich gatunku. Możesz spotkać mszyce w kolorze zielonym, żółtym, czerwonym lub czarnym. Żerują one na roślinach ozdobnych, drzewach, krzewach owocowych i warzywnych. Ponadto przenoszą one choroby roślin. Są to jedne z najgroźniejszych szkodników.

W walce z mszycami pomogą Ci chemiczne środki owadobójcze, jakimi są insektycydy. Do wyboru masz:

  • insektycydy o działaniu kontaktowym – wnikają przez oskórek do ciała mszycy i prowadzą do zaburzeń układu nerwowego, a następnie jej śmierci;
  • insektycydy o działaniu oddechowym – przedostają się do ciała owada przez układ oddechowy. Środki te nie działają jednak na jaja mszyc;
  • insektycydy o działaniu żołądkowym – mszyce zjadają toksyczny dla nich środek owadobójczy.

Ważne, żeby zastosować te chemiczne środki owadobójcze w pierwszej fazie pojawienia się mszyc w ogrodzie. Masz wtedy większe szanse na pozbycie się ich z roślin.

Ponadto mszyce nie przepadają za roślinami bogatymi w olejki eteryczne. Posadź więc w swoim ogrodzie lawendę, komarzyce lub pysznogłówkę, a mszyce dają spokój Twoim roślinom.

Przędziorki – szkodniki nie tylko ogrodowe

Podobnie jak mszyce, przędziorki atakują większość roślin występujących w ogrodzie. Wysysają one soki z komórek roślinnych, przez co na liściach i pędach powstają żółte plamy. Ponadto liście i kwiaty zaatakowanych przez przędziorki roślin zwijają się i usychają.

W walce z nimi pomogą Ci akarycydy, czyli chemiczne środki ochrony roślin dedykowane właśnie do walki z przędziorkami. Za ich pomocą pozbędziesz się zarówno jaj, larw, jak i dorosłych osobników.

Ponadto dbaj o to, żeby Twoje rośliny były mocno nawilżone. Przędziorki nie przepadają bowiem za wilgotnym środowiskiem.

Pazerne ślimaki

Atakują liście zarówno roślin ozdobnych, jak i warzywa. Wygryzają w nich dziury lub zeskrobują z nich skórkę wraz z miękiszem. Ponadto ślimaki lubują się w młodych roślinach. Potrafią pozostawić z nich zaledwie niewielki fragment łodygi.

Sposoby na walkę ze ślimakami w ogrodzie

Walka z tymi szkodnikami wymaga jednak dość sporo wysiłku. Możesz je bowiem wyłapywać ręcznie i wywieźć je z dala od ogrodu np. do lasu lub ustawić w ogrodzie pułapki na ślimaki. W tym celu wykop niewielką dziurę i umieść w niej kawałki jabłek, liście kapusty, buraki bądź naczynie z piwem. Za tym ostatnim ślimaki przepadają. Zwabione zapachem piwa wpadną do naczynia i się utopią.

Ponadto możesz także posadzić w ogrodzie odstraszające ślimaki rośliny. Należą do nich:

  • aksamitki,
  • nagietki,
  • szałwia lekarska,
  • cebula,
  • czosnek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.