Trudno jest znaleźć idealne lokum do wynajęcia, przy okazji zachowując część wypłaty na inne wydatki, nie wspominając nawet o oszczędzaniu. Dlatego, poszukując mieszkania zamiast pokoju, powinno się zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym wybór ten będzie satysfakcjonujący, a sama nieruchomość warta swojej ceny. Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę szukając mieszkania do wynajęcia, przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze porady ekspertów.\

Lokalizacja

Położenie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących wybór mieszkania. Wiąże się z nim dobry dojazd do pracy lub szkoły, a także oszczędności czasu, paliwa i środków na bilety komunikacji miejskiej. Niekiedy lokalizacja pozwala na wygodne przemieszczanie się rowerem czy hulajnogą.

Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania powinno się wybrać dzielnice, które nas najbardziej interesują pod względem możliwości komunikacji, a następnie wybrać odpowiednie kryteria wyszukiwania na portalach z ofertami.

Zwykle w ogłoszeniach nie podaje się pełnych adresów nieruchomości, dlatego warto zapytać o to właściciela w wiadomości prywatnej lub podczas rozmowy telefonicznej, i od razu sprawdzić dokładne położenie na mapie.

Ukryte koszty

Wynajem mieszkania - jakie ukryte koszty mogą być?

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru mieszkania są opłaty. Coraz częściej wynajmujący rozbijają całą sumę na opłatę za najem, czynsz administracyjny i media, przy czym na wierzchu oferty podana jest tylko cena samego najmu nieruchomości. Jeśli w ogłoszeniu nie podano średniej wartości wszystkich opłat za media, warto o nie dopytać.

Przykładowo, zupełnie inaczej wyglądają opłaty w nowych mieszkaniach podłączonych do miejskiej siei grzewczej, a inaczej w starych kamienicach z wysokim sufitem i ogrzewanych gazem. W drugim przypadku koszt ogrzania małej kawalerki może wynieść nawet kilka tysięcy złotych w ciągu sezonu grzewczego.

Warto także poprosić wynajmującego mieszkanie o zestawienie tego, co jest ujęte w wysokości comiesięcznego czynszu opłacanego do wspólnoty lub spółdzielni. Może okazać się, że w zaliczce pobierana jest tylko wysokość 1m3 na wodę ciepłą i zimną, w takim wypadku trzeba mieć świadomość, że na gospodarstwo z dwoma i więcej osób, może być to za mało i będzie trzeba do czynszu dopłacić.

Warto również zauważyć, że często podpisanie umowy z dostawcą Internetu jest kwestią najemcy, co generuje dodatkowy koszt. Dlatego dopytaj właściciela o wszystkie dodatkowe opłaty oraz ich potencjalną wysokość.

Korzystnym rozwiązaniem są mieszkania wynajmowane za stałą miesięczną cenę, niezależnie od zużycia mediów i potencjalnych podwyżek cen.

Sąsiedztwo

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania mieszkania na wynajem?

Jeśli cenisz ciszę i spokój, pamiętaj aby zapytać właściciela mieszkania o sąsiedztwo. Być może trafisz na sąsiadów, którzy będą kłaść się spać codziennie o 22:00, a podczas twojego wakacyjnego wyjazdu z chęcią podleją ci rośliny.

Możesz jednak mieć mniej szczęścia i zamieszkać obok najgłośniejszych imprezowiczów i bałaganiarzy w mieście. Z drugiej strony, jeśli urządzasz czasem domówki lub ćwiczysz w domu grę na instrumencie, upewnij się, że twoje nowe sąsiedztwo będzie tolerancyjne. Zapytaj o to właściciela.

W każdym przypadku poinformowanie go o potencjalnej możliwości powodowania hałasu działa na twoją korzyść. W przyszłości, gdyby sąsiedzi złożyli na ciebie skargę, będzie miał podstawę by w dalszym ciągu ufać ci i nie zrywać od razu umowy najmu.

Udogodnienia

Udogodnienia, które trzeba mieć szukając mieszkania na wynajem

Przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę na wszelkie udogodnienia, które są dla ciebie ważne. Być może nie wyobrażasz sobie życia bez kąpieli w wannie, pieczenia lub korzystania ze zmywarki. Jeśli tak – nie marnuj czasu na oglądanie mieszkań bez tych sprzętów.

Jeśli nie masz własnych naczyń, sztućców, garnków i sprzętu do sprzątania, również sprawdź ich dostępność w mieszkaniu. Zwykle wynajmujący są skłonni doposażyć mieszkanie w przedmioty, których zażyczy sobie najemca, szczególnie jeśli okres najmu zgodny z umową jest długi, dlatego nie wahaj się zapytać o możliwość zakupu dodatkowego sprzętu.

To samo tyczy się dodatkowych mebli. Możesz również zaproponować właścicielowi mieszkania, że sam kupisz dodatkowe przedmioty które uważasz za potrzebne, a następnie rozliczycie się. Upewnij się jednak, że zatwierdził on całą listę zakupów.

Meble i wystrój

Ludzie najchętniej wynajmują mieszkania urządzone stylowo i nowocześnie, jednak ich cena jest znacznie wyższa niż w przypadku lokali „urządzonych” na nieco starszą modłę. Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo środków na mieszkanie ale jednocześnie nie znosisz mebli pamiętających PRL, rozważ wybór mieszkania z bardzo prostym i niekompletnym wystrojem.

Wysil swoją kreatywność i zmień zimne wnętrze w swoją oazę spokoju niedużym kostem: kup dodatkowe, używane meble, nałóż na nudną kanapę koc i poduszki, ułóż na parapecie i pułkach kwiaty, powieś obrazy. Aby kuchnia nabrała stylu możesz ułożyć na wierzchu ozdobne słoiki z przyprawami i doniczki ze świeżymi ziołami. Pomysłów jest wiele, dlatego nie zniechęcaj się do pozornie brzydkich wnętrz. Czasami wystarczy niewiele wysiłku, aby zupełnie je odmienić. Nawet jeśli wydasz na początku kilka złotych na upiększenie swojego nowego mieszkania, to w perspektywie roku lub kilku lat zyskasz dużo oszczędności, wynajmując tańszą nieruchomość.

Mam nadzieję, że dzięki naszym poradom znajdziesz idealne mieszkanie dla siebie, w którym poczujesz się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli temat mieszkań i innych nieruchomości zainteresował cię, zajrzyj do naszych innych artykułów. A jeśli masz swoje własne sposoby i porady jak wybrać mieszkanie do wynajęcia – daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.