Aloes czyli aloe vera (aloe barbadensis) to roślina, której liście zawierają bogaty w składniki odżywcze miąższ. Wiele naturalnych kosmetyków zawiera w swoim składzie właśnie aloes. Aloes z pewnością ma korzystny wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie. Aloes możemy także spożywać w postaci miąższu z liści lub soku, który możemy kupić w sklepie. 

Lecznicze właściwości aloesu zwyczajnego

Aloes zawiera w swoim składzie kilkadziesiąt składników aktywnych. Miąższ aloesu zwyczajnego aloe vera składa się w 99% z wody, dlatego dobrze sprawdzi się do nawilżania przesuszonej skóry. Żel aloesowy skóra wprost kocha, możemy stosować na całe ciało, świetnie sprawdza się w leczeniu drobnych ran (przetestowaliśmy na skórę twarzy po trądziku).

Wystarczy uciąć liść, przeciąć go na pół i łyżeczką wydrążyć miąższ. Następnie nakładamy żel aloesu na całe ciało bądź w miejsca, które potrzebują szczególnego nawilżenia. Aloes ma działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, oczyszczające i nawilżające.

Ze względu na te właściwości lecznicze świetnie sprawdzi się też jako element wyposażenia domowej apteczki. Miąższ liści jest wykorzystywany w leczeniu problemów skórnych różnego pochodzenia, oparzeń i ran. Dobrze sprawdzi się również na swędzenie po ukąszeniach owadów.

Aloes możemy także spożywać. Tutaj mamy do wyboru dwie opcje. Możemy jeść miąższ ze świeżo ściętych liści z własnej uprawy, a także można kupić sok aloesowy. Najlepiej wybrać ten ekologiczny, gdyż wtedy mamy pewność, że w uprawie aloesu nie były stosowane szkodliwe nawozy.

Spożywanie aloesu wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, zmniejsza objawy alergii, a także jest pomocny w odchudzaniu.Do użytku zewnętrznego i do spożycia najlepiej nadają się liście, które mają przynajmniej 3 lata.

Jak widać aloes daje nam wiele korzyści, dlatego warto mieć tą roślinę w swoim domu. Wtedy mamy pewność, że jest to w stu procentach ekologiczna uprawa. 

Jak hodować aloes w domu – Aloes zwyczajny i aloes drzewiasty?

Aloes zalicza się do sukulentów, w domowej uprawie najczęściej wybieramy spośród wielu gatunków aloesu dwie odmiany, a są to aloes zwyczajny i drzewiasty. Pierwszy z nich rozrasta się na boki, tworząc rozetę z dużych i grubych liści. Z kolej w drugim przypadku liście są mniejsze, jednak łodyga szybko rośnie w górę wypuszczając przy tym wiele liści, i młodych sadzonek.

Jak sadzić i przesadzać aloes w doniczce?

Hodowla aloesu w domu jest stosunkowo prosta. Doniczka powinna być ustawiona w jasnym miejscu, najlepiej od strony południowejPodłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Są to rośliny, które magazynują wodę w korzeniach i liściach. Sukulenty zdecydowanie lepiej znoszą lekkie przesuszenie podłoża niż nadmierne przelanie. Stojąca w doniczce woda prowadzi do gnicia korzeni, co jest zabójcze dla aloesu.

W sklepach znaleźć możemy gotowe podłoże do kaktusów, które dobrze sprawdzi się w przypadku uprawy aloesu. Na dnie doniczki możemy dodatkowo umieścić keramzyt, który ułatwi odpływ wody.

Aloes podlewamy skromnie średnio raz na dwa tygodnie, w sezonie zimowym rzadziej. Kiedy zauważymy wystające z doniczki korzenie, to powinniśmy przesadzić roślinę do większej. Aloesy możemy nawozić specjalnymi preparatami do kaktusów. Jeśli jednak chcemy prowadzić ekologiczna hodowlę, to możemy stosować biohumus.

Aloesy możemy w prosty sposób rozmnażać. Rośliny te co jakiś czas wypuszczają sadzonki z korzeni. Kiedy sadzonka osiągnie 10-15 cm, możemy ją przesadzić do osobnej doniczki. W przypadku aloesu drzewiastego sadzonki wyrastają z uschniętych części łodygi. Sadzonkę delikatnie odrywamy i wsadzamy do szklanki z wodą kiedy wypuści korzenie wsadzamy ją do ziemi. W ten sposób będziemy wykorzystywać kilkuletnie rośliny, a w międzyczasie będziemy hodować nowe.

Właściwości lecznicze aloesu

Właściwości zdrowotne aloesu

Właściwości aloesu znane są praktycznie od wieków. Przeciwzapalne właściwości aloesu doceniane są przede wszystkim w branży kosmetycznej. Aloes czesto stosowany jest jako składnik bardzo wielu produktów, skutecznie walczących z trądzikiem.

Zbawienne działanie w pielęgnacji skóry sprawiło, że obecnie aloes znajduje się w niezwykle dużej ilości kosmetyków. Oczywiście z każdym rokiem można zauwazyć coraz więcej dobrocznnego działania tego sukulentu i nowe sposoby na jego odpowiednie wykorzystanie.

Używaj aloesu – ma właściwości prozdrowotne

Właściwości prozdrowotne aloesu sprawiają, że ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Aloes wykazuje właściwości przede wszystkim przeciwzapalne i silnie nawilżające. Aloes zawiera witaminę B12, jak również A, C i E, który mają zbawienny wpływ na organizm. 

Aloes ma też prawie 200 innych, czynnych substancji korzystnie wpływających na funkcjonowanie i wygląd organizmu. 

Składniki odżywcze aloesu mają także korzystny wpływ na problemy skórne, miąższ aloesu wykazuje działanie nie tylko silnie nawilżające, ale również łagodzące wiele zmian skórnych.

Żel aloesowy i jego wykorzystanie

Lista problemów, na które pomaga aloes a ściślej mówiąc aloe vera żel jest bardzo długa.

Wśród najlepszych właściwości aloesu na pewno należy wskazać nawilżanie. Miąższ aloesu składa się z bardzo dużej ilości substancji nawilżających, dlatego aloes znajduje zastosowanie często tam, gdzie zachodzi potrzeba dogłębnego nawilżenia. 

Prozdrowotne działanie żelu z aloesu

Aloes działa również łagodząco, pomagając w zmniejszaniu różnorodnych dolegliwości. Aloes wykorzystywany jest również jako doskonały sposób na nawilżenie i przywrócenie dobrego stanu skóry głowy i włosów, likwidując między innymi stany zapalne skóry. Regularne stosowanie aloesu pozwala na dobre pozbyć się wielu nękających dolegliwości.

Doskonale sprawdza sie również jako szybka maseczka na twarz, wystarczy położyć na nią nieco miąższu, aby szybko uzyskać efekty w postaci nawilżonej i odżwionej skóry.

Stopy i pięty również będą wdzięczne za obłożenie ich żelem z aloesu, nawet na dłuższy czas. Dzięki temu można sie pozbyć zrogowaceń i zgrubień.

Działanie aloesu na organizm

Działanie aloesu stosowanego w domu polega zazwyczaj na bezpośrednim pozyskiwaniu miąższu liści aloesu. Aloes łagodzi różnorodne podrażnienia, będące wynikiem na przykład stosowania kosmetyków czy nawet wpływu warunków pogodowych.

Można również zrobić wodę z liści aloesu zawierające miąższ ich kawałki wystarczy zblendować z wodą, i uzyskany w ten sposób napój popijać. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym ich oczyszczeniu, bowiem w przypadku aloesu mają właściwości takie, że dość szybko pokrywają się kurzem i nieczystościami.

Stosowanie aloesu w domu

Stosowanie aloesu drzewiastego czy innych jego odmian jest takie same. Zdaniem jednak większości osób, stosowanie aloesu drzewiastego jest znacznie łatwiejsze, ze względu na często większą ilość liści.

Do czego można używać aloes w domu

Ten aloes dostarcza w ich opinii znacznie więcej miąższu, jak chodzi o wykorzystywanie w domu. aby odczuć zbawienny wpływ aloesu należy stosować go przynajmniej kilka dni. Zastosowanie liści aloesu drzewiastego to również zbawienne właściwości soku.

Gdy chodzi jednak o uzyskanie soku liście aloesu pozyskane w domu nie zawsze dają możliwość uzyskania odpowiedniego produktu. Najczęściej jednak pozyskuje sie żel aloesowy skóra i dbałość o nią dla wielu osób jest bowiem sprawą priorytetową.

Na pewno istotny jest również fakt, że jest to jeden z łatwiejszych sposobów dbania o skórę w domu.

Zastosowanie aloesu w domu

Kosmetyki zawierające aloes to z pewnością najbardziej znane jego zastosowanie. Produkowane na bazie aloesu kremy i balsamy doskonale nawilżają skórę

Aloes jest skuteczny w regeneracji drobnych urazów takich jak skaleczenia czy poparzenia (także słoneczne). Wystarczy przeciąć kawałek liścia aloesu w poprzek, przyłożyć do rany i przykleić plaster tak, aby liść nie spadał. Szybko zauważysz, że rana leczy się szybciej i jest mniejsze ryzyko pozostania blizny!

Aloes wzmacnia także włosy, dlatego często stanowi składnik odżywek i szamponów do włosów. Kosmetyki z wykorzystywanym aloesem należy stosować regularnie i dłuższy czas, aby uzyskać spodziewane efekty. 

Aloes ma szerokie zastosowanie również w produkcji leków i maści. Miejscowe stosowanie aloesu pomaga pozbyć się przebarwień czy podrażnień skóry. 

Aloes posiada właściwości przeciwzapalne, dlatego składniki aloesu stosowane są również do produkcji gojących opatrunków. Nie można pominąć również właściwości aloesu stosowanego doustnie.

Pozyskiwany z liści aloesu sok ma działanie przeczyszczające i pozwala również obniżyć poziom glukozy.

Regularne stosowanie soku z liści aloesu ma również wpływ na higienę jamy ustnej. Kosmetyk w formie żelu zawierający aloes niemalże w czystej postaci może mieć bardzo szeroki zakres zastosowania.

Żel aloesu – jak go pozyskać w domu?

W wielu domach aloes stanowi jedną z niezbędnych roślin. Często nie chodzi tylko o dobroczynny wpływ aloesu, bo również postrzegany jest jako roślina niezwykle ozdobna. Jeśli ma być traktowany jako roślina lecznicza aloes powinien osiągnąć odpowiednie rozmiary.

Duże liście aloesu umożliwiają uzyskanie większej ilości żelu, dają również pewność, że wszystkie składniki odżywcze aloesu będą dostarczone w odpowiedniej ilości. Do domowego stosowania aloesu należy wykorzystywać wyłącznie świeżo zerwane liście. Aloe vera żel pobudza regenerację komórek skóry aloes w tym celu należy przykładać na wskazane miejsca nawet kilka razy dziennie.

Nie należy stosować aloesu na otwarte rany, muszą być one zabliźnione. Niektórzy przyznają, że po regularnym stosowaniu okładów z aloesu znacząco zmniejszyła się widoczność ich blizn.

Doskonale wpływają także na przebarwienia skóry, będące wynikiem zarówno zmian chorobowych, jak też na przykład zbyt długiej ekspozycji na słońce.

One Reply to “Aloes – właściwości zdrowotne i uprawa”

  • Magda
    Magda
    Odpowiedz

    u mnie w domu aloes rośnie od zawsze i jak tylko jakiś pryszcz wyskoczy albo dziecko się skaleczy to odrazu przykładam kawałem liścia, zdecydowanie lepiej i szybciej się goi i i nie ma blizn, albo są duuuużo mniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.