Aloes zwyczajny to roślina, której liście zawierają bogaty w składniki odżywcze miąższ. Wiele naturalnych kosmetyków zawiera w swoim składzie właśnie aloes. Ma on korzystny wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie. Aloes możemy także spożywać w postaci miąższu z liści lub soku, który możemy kupić w sklepie.

Jakie właściwości ma aloes zwyczajny?

Aloes zawiera w swoim składzie kilkadziesiąt składników aktywnych. Miąższ składa się w 99% z wody, dlatego dobrze sprawdzi się do nawilżania przesuszonej skóry. Aloes możemy stosować na całe ciało, świetnie sprawdza się w leczeniu drobnych ran (przetestowaliśmy na zaczerwienione miejsca po trądziku). Wystarczy uciąć liść, przeciąć go na pół i łyżeczką wydrążyć miąższ. Następnie nakładamy żel na całe ciało bądź w miejsca, które potrzebują szczególnego nawilżenia.

Aloes ma działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, oczyszczające i nawilżające. Ze względu na te właściwości aloes świetnie sprawdzi się też jako element wyposażenia domowej apteczni. Miąż liści jest wykorzystywany w leczeniu problemów skórnych różnego pochodzenia, oparzeń i ran. Dobrze sprawdzi się również na swędzenie po ukąszeniach owadów.

Aloes możemy także spożywać. Tutaj mamy do wyboru dwie opcje. Możemy jeść miąższ ze świeżo ściętych liści z własnej uprawy, a także można kupić sok aloesowy. Najlepiej wybrać ten ekologiczny, gdyż wtedy mamy pewność, że w uprawie aloesu nie były stosowane szkodliwe nawozy.

Spożywanie aloesu wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, zmniejsza objawy alergii, a także jest pomocny w odchudzaniu.

Do użytku zewnętrznego i do spożycia najlepiej nadają się liście, które mają przynajmniej 3 lata.

Jak widać aloes daje nam wiele korzyści, dlatego warto mieć tą roślinę w swoim domu. Wtedy mamy pewność, że jest to w stu procentach ekologiczna uprawa.

Jak hodować aloes w domu?

Aloes należy do sukulentów, w domowej uprawie najczęściej wybieramy dwie odmiany, a są to aloes zwyczajny i drzewiasty. Pierwszy z nich rozrasta się na boki, tworząc rozetę z dużych i grubych liści. Z kolej w drugim przypadku liście są mniejsze, jednak łodyga szybko rośnie w górę wypuszczając przy tym wiele liści, i młodych sadzonek.

Hodowla aloesu w domu jest stosunkowo prosta. Doniczka powinna być ustawiona w jasnym miejscu, najlepiej od strony południowej. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Są to rośliny, które magazynują wodę w korzeniach i liściach. Sukulenty zdecydowanie lepiej znoszą lekkie przesuszenie podłoża niż nadmierne przelanie. Stojąca w doniczce woda prowadzi do gnicia korzeni, co jest zabójcze dla aloesu.

W sklepach znaleźć możemy gotowe podłoże do kaktusów, które dobrze sprawdzi się w przypadku uprawy aloesu. Na dnie doniczki możemy dodatkowo umieścić keramzyt, który ułatwi odpływ wody. Aloes podlewamy średnio raz na dwa tygodnie.

Kiedy zauważymy wystające z doniczki korzenie, to powinniśmy przesadzić roślinę do większej. Aloesy możemy nawozić specjalnymi preparatami do kaktusów. Jeśli jednak chcemy prowadzić ekologiczna hodowlę, to możemy stosować biohumus.

Aloesy możemy w prosty sposób rozmnażać. Rośliny te co jakiś czas wypuszczają sadzonki z korzeni. Kiedy sadzonka osiągnie 10-15 cm, możemy ją przesadzić do osobnej doniczki. W przypadku aloesu drzewiastego sadzonki wyrastają z uschniętych części łodygi. sadzonkę tą delikatnie odrywamy i wsadzamy do szklanki z wodą kiedy wypuści korzenie wsadzamy ją do ziemi. W ten sposób będziemy wykorzystywać kilkuletnie rośliny, a w międzyczasie będziemy hodować nowe.

One Reply to “Aloes – właściwości zdrowotne i uprawa”

  • Magda
    Magda
    Odpowiedz

    u mnie w domu aloes rośnie od zawsze i jak tylko jakiś pryszcz wyskoczy albo dziecko się skaleczy to odrazu przykładam kawałem liścia, zdecydowanie lepiej i szybciej się goi i i nie ma blizn, albo są duuuużo mniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona jest zabezpieczona filtrem antyspamowym Google reCAPTCHA (obowiązują zasady prywatności i zasady użytkowania).