Ogród w cieniu to wielka zaleta w upalne lato staje się on najlepszą kryjówką, ale na tym plusy się nie kończą! Pojawia się natomiast najważniejsze pytanie, jakie rośliny do cienia?

Paprocie

Pierwsza, która przychodzi na myśl to paproć i bardzo dobrze, bo doskonale się sprawdza. Te, które przyjmą się, bardzo szybko się rozrastają. Dlatego warto je trzymać w doniczkach lub ogrodzone, aby nie wchodziły tam, gdzie ich nie chcemy.

Paprocie bardzo lubią wodę, więc trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, aby nie uschły.

Bukszpan

Obraz Alexandra A life without animals is not worth living z Pixabay

Następny jest bukszpan, jest bardzo wytrzymały i wręcz uwielbia cień. Łatwo go przyciąć i formować, dzięki temu rośnie bardziej gęsty i się wzmacnia. Może wytrzymać sporo bez wody, ale najlepiej go regularnie podlewać wodą zmieszaną z uniwersalną odżywką.

Juka ogrodowa

Warto wspomnieć o juce ogrodowej, ma przepiękne liście w kształcie szabli, dobrze rośnie w cieniu, ale żeby zakwitła potrzebuje półcienia. Regularne podlewanie nie jest potrzebne, ale należy ucinać uschnięte liście. Irysy, pięknie wyglądają w grupach, bardzo lubią półcienie. Kwitną tylko wiosną, ale same ich liście doskonale zdobią. Potrzebują nawozu i regularnego podlewania.

Komarzyca

Kolejna jest komarzyca, idealnie sprawdzi się do cienia przed domem. Pięknie pachnie i zjawiskowo wygląda, szczególnie umieszczona w korytku przy balustradzie. Zalecane jest regularne podlewanie, aczkolwiek przeżyje, jeśli się parę razy o wodzie zapomni.

Rudbekia

Przepiękne żółte kwiaty rudbekii rozjaśnią każdy ogród. Potrzebuje ona niewiele słońca, żeby cudownie kwitnąć, rośnie na niemal każdej glebie, nawet tych ubogich. Zdecydowanie najlepszym rodzajem bluszczu jest bluszcz Herberta. Jego liście mają przepiękny ciemnozielony kolor, a do tego jest to roślina zimozielona, czyli taka, która zachowuje liście nawet zimą. Łatwo go rozmnożyć, wystarczy odciąć końcówkę i posadzić w nowym miejscu. Doskonale wspina się po drzewach murkach i płotach.

Hosty

Inaczej funkie doskonale sprawdzą się w zacienionym ogrodzie. Ich niezwykłe liście, długowieczność i bardzo małe wymagania to to, co skradło serca wielu posiadaczy ogrodów. Najlepiej będą rosły na żyznej lekko wilgotnej glebie w miejscach zacienionych i chłodnych. Idealnie sprawdzą się pod koronami rozłożystych drzew.

Dicentra

Czyli serduszka to okazała roślina obsypana przepięknymi serduszkami. Jest niezwykle delikatna, nie lubi silnego słońca, doskonale sprawdza się w półcieniu i może żyć nawet kilkadziesiąt lat! Wiosną można zastosować nawóz bogaty w fosfor, co pozytywnie wpłynie na jej kwitnienie. Najlepiej w zacienionych ogrodach sprawdzi się odmiana w postaci dużego krzewu.


Tworzenie ogrodu to wielka przygoda, nawet w cieniu pośród drzew, lub w miejscach zacienionych budynkami da się stworzyć wspaniałe miejsce.

One Reply to “Rośliny ogrodowe lubiące cień”

  • Tyska2
    Tyska2
    Odpowiedz

    Trzeba wspomnieć o RODODENRONIE będzie dobry w cieniu, bo wbrew pozorom i tym pięknym kwiatom, te rośliny bardzo źle rosną w pełnym słoncu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.