Drewno, zwłaszcza to szlachetnych gatunków, uchodzi za jeden z najbardziej luksusowych i jednocześnie najbardziej przyjaznych człowiekowi materiałów. Jeżeli planujesz akurat remont i szukasz rozwiązania na długie lata, warto poznać zalety drewnianych podłóg.

Drewniana podłoga jest trwała

Podłoga z litego drewna przerwa znacznie dłużej niż nawet najdoskonalsza jego imitacja. Nie ma tu warstw, których ścieranie byłoby nieestetyczne albo które mogłyby się odkleić po wylaniu niechcący gorącego napoju, nie ma struktur wypełnionych powietrzem, które mogą mieć ograniczony udźwig.

Nawet jeśli na drewnianej podłodze z czasem pojawią się nierówności wydeptane przez lata przemierzania tej samej ścieżki, wżarty brud czy ślady nieopatrznie rozlanej farby, taką podłogę można poddać cyklinowaniu i wykończyć na nowo. Drewniane podłogi w starych domach zawsze przeżywały wiele pokoleń, a dzięki zastosowaniu współczesnych narzędzi mogą przy tym wyglądać jak nowe.

Podłoga z drewna jest przyjemna w dotyku

Gresy i ceramiczne płytki, a nawet niektóre panele są efektowne, wygodne do czyszczenia, często optycznie powiększają przestrzeń. Mają przy tym jedną wadę – w dotyku są zimne. To nic przyjemnego stanąć na nich bosą stopą albo usiąść podczas sprzątania szafy c,y zabawy z dzieckiem.

Cenioną we wnętrzach właściwością drewna jest natomiast to, że będzie ono zawsze przyjemnie ciepłe w dotyku. Drewniana podłoga będzie idealna dla osób, które nie lubią cały czas mieć na sobie domowych kapci i którzy we własnych czterech kątach nie chcą siedzieć zawsze grzecznie na krześle.

Także raczkujące i nieco starsze dzieci, uwielbiają spędzać na podłodze, dzięki drewnianym deskom będą mogły poruszać się poza swoją matą czy dywanikiem bez ryzyka przeziębienia albo nieprzyjemnych doznań.

Drewniana podłoga w dziecięcym pokoju

Drewniana podgłowa wytwarza przyjazny mikroklimat

Jako naturalny materiał drewno nie tylko praktycznie nie ma w sobie potencjalnie szkodliwych substancji (by mieć co do tego całkowitą pewność, zwróćcie uwagę, czy użyte lakiery i impregnaty są bezpieczne i certyfikowane). Ono wręcz działa korzystnie! Szczególnie deski podłogowe z drzew iglastych, takich jak modrzew, świerk czy sosna, nadal mają w sobie żywice i olejki eteryczne obecne w żywych drzewach.

Nie od dziś wiadomo, że dobrze działają one na układ oddechowy, nastrój i odporność. Niektórzy ludzie wręcz specjalnie nie lakierują powierzchni i zbudowanych w całości z drewna domów, aby umożliwić swobodne rozprzestrzenianie się zapachu iglastego lasu.

Drewno jest uniwersalne

Drewno dla wnętrz jest tym, czym klasyczne jeansy dla garderoby. Niby ma własny kolor i charakter, a jednak z niczym się nie gryzie, w zestawieniu z wyrazistymi elementami zmienia się w neutralną bazę. Drewniane podłogi zalety wykraczające poza wygląd, o których mowa w pozostałych punktach, ujawnią w każdej aranżacji.

Aby pasowały harmonijnie do wyrazistego wystroju wnętrza, wystarczy wybrać odpowiednio kolor i rodzaj wykończenia. Możliwość jest mnóstwo: od prostej i swojskiej sosny, przez szlachetny dąb w wieku odmianach, po luksusowe drewno egzotyczne, często występujące w bardzo ciemnych kolorach.

Lita podłoga zawsze będzie w modzie

Drewniana podłoga w jodełkę

Drewniane podłogi doskonale wpisują się we wciąż rosnący obecnie w siłę w trend powrotu do natury. Naturalne materiały we wnętrzach sprawiają, że nawet mieszkanie w centrum miasta może dać odrobinę kontaktu z przyrodą, co pomaga redukować stres i zachowywać równowagę. Także rezygnacja z tworzyw sztucznych i substancji, których długoterminowy wpływ na zdrowie ludzi może nie w każdym aspekcie być jeszcze znany, to silna tendencja obecna w codziennych wyborach.

Nie bez znaczenia jest też to, że drewno to zasób odnawialny. Co prawda drzewo rośnie znacznie wolniej niż trwa produkcja desek, ale liczy się też czas użytkowania. Jeżeli podłoga w mieszkaniu może przetrwać co najmniej dekady, a w razie potrzeby można ją odnowić, to dajemy szansę lasom na odradzanie się. Bo ważne jest nie tylko, by wybierać ekologiczne materiały, ale także, by nie zużywać ich szybciej, niż przyroda jest w stanie odtwarzać swoje zasoby.

One Reply to “Czy warto wybrać drewnianą podłogę?”

  • Agaa
    Agaa
    Odpowiedz

    No pewnie! Nigdy inaczej bym nie zmieniła zdania! Tylko drewnooooo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.