Każda chciałby tworzyć przyjazny i przytulny dom, do którego cała rodzina chętnie wraca. Niestety utrzymanie takiego stanu wymaga wykonywania wielu czynności, które pochłaniają mnóstwo czasu. Celem każdego domownika powinno więc być zorganizowanie się w taki sposób, aby był czas na pracę zawodową, zadbanie o dom ale też i czas na odpoczynek oraz przyjemności.

Twórz jadłospisy tygodniowe

Tygodniowy jadłospis dla całej rodziny to bardzo dobry sposób na lepszą organizację czasu. Wystarczy zrobić sobie tabelkę z podziałem na dni a w niej pięć wierszy, gdzie każdy będzie przeznaczony na osobny posiłek.

Jadłospis tworzymy oczywiście z uwzględnieniem potraw jakie lubią członkowie rodziny. Jednocześnie warto starać się robić to tak, aby jeden produkt był bazą co najmniej dwóch posiłków. Można przykładowo przygotować większą ilość sosu pomidorowego i jednego dnia podać go z grillowaną piersią a drugiego jako spaghetti bolognese. Podobnie można zrobić z kapustą kiszoną. Jednego dnia wystąpi ona w formie zupy, drugiego jako farsz do krokietów a trzeciego będzie elementem surówki. W ten sposób oszczędzamy czas spędzony w kuchni i ekonomicznie wydajemy pieniądze.

Pamiętajmy, że raz stworzone jadłospisy będziemy mogli powtarzać co kilka tygodni w przyszłości. Część osób jest przeciwna jadłospisom, bo bardzo zależy im na tym, aby danego dnia jeść to, na co mają ochotę. Jest jednak na to prosty sposób: dania zapisane na przykład na wtorek mogą być zjedzone w inny dzień a więc posiłki można przesuwać i zamieniać.

Każdy, kto chociaż raz stworzy tygodniowy jadłospis z pewnością doceni to rozwiązanie. Co prawda na początku tygodnia trzeba poświęcić chwilę na obmyślenie przepisów jednak później jest już znacznie łatwiej. Robimy jedne duże zakupy, nic się nie marnuje a w tygodniu nie musimy już kombinować co tu ugotować.

Zakupy

Zakupy do domu zajmują bardzo dużo czasu ale i tutaj zorganizowana pani domu jest w stanie sobie dobrze poradzić. Przede wszystkim robimy je z listą. Jeśli wybieramy się do konkretnego marketu to listę sporządzamy według kolejności ustawienia półek, żeby po nic się nie wracać.

Gdy akurat jest promocja na produkt o długim czasie przydatności albo na artykuły kosmetyczne i chemiczne to warto z niej skorzystać, nawet jeśli mamy jeszcze trochę oleju czy płynu do prania. Później gdy będziemy potrzebować „na już” danego artykułu niepotrzebnie tracimy czas na szukanie promocji a najczęściej musimy przepłacić.

Zakupy w większych sklepach sieciowych zajmują sporo czasu, dlatego warto się tam wybierać tylko przy większym zaopatrzeniu. Na co dzień jeśli potrzebujemy dokupić coś na świeżo czyli pieczywo albo warzywa robimy to w pobliskim sklepie lub na bazarze.

Bardzo dobrym sposobem jest też robienie zakupów spożywczych przez Internet. Możemy zająć się tym w dowolnym momencie, na przykład wieczorem i jednocześnie będziemy zwolnieni z całej logistyki, która polega na dojechaniu do marketu, znalezieniu miejsca parkingowego, poświęceniu czasu na zakupy, zapakowaniu ich, dowiezieniu, wniesieniu na górę.

Regularne porządki

Porządki to zmora wielu pań domu. Niestety sprzątanie jest czynnością syzyfową, którą trzeba powtarzać co jakiś czas. Wiele kobiet ma na tym polu zaległości, bo nie są systematyczne. Tymczasem wystarczy stworzyć sobie harmonogram sprzątania i każdego dnia poświęcić kilka minut na takie czynności. Harmonogram dobrze jest podzielić na pomieszczenia a same czynności pogrupować na te wykonywane często i sezonowo.

Wszystkiego nie ogarniesz samemu

Każdy z domowników musi zdać sobie sprawę z tego, że jedna osoba nie utrzyma domu w porządku. Do dbania o dom należy włączyć całą rodzinę. Dotyczy to także dzieci, które mogą mieć przydzielone obowiązki adekwatne do swojego wieku. Ponadto jest wiele zadań domowych, które odpłatnie można zlecać na zewnątrz i w ostatecznym rozrachunku jest to opłacalne.

Raz na jakiś czas można zamówić ekipę sprzątającą. Zamiast samodzielnie prać i prasować koszule można je oddawać do pobliskiej pralni. Dobrym sposobem na zyskania czasu dla zapracowanej rodziny jest także korzystanie z gotowych posiłków. Można zamówić zestaw obiadowy albo pizzę na obiad lub zdecydować się na codzienne zamawiane żywienia w postaci cateringu dietetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.