Prysznic to czynność która pozwala nam czuć się czysto oraz zdrowo. Dzięki niemu zapach naszego ciała jest przyjazny dla otoczenia, a my czujemy się komfortowo. Wiele osób bierze prysznic o poranku, a inne z kolei preferują prysznic wieczorny. Kiedy zatem lepiej korzystać z dobrodziejstw tego rytuału?

Prysznic w zgodzie z zegarem biologicznym

Każdy z nas ma pod tym względem indywidualne preferencje i trudno jednoznacznie stwierdzić które rozwiązanie jest najlepsze. W podjęciu decyzji z pomocą przychodzi chronobiologia, czyli nauka o rytmie biologicznym organizmów żywych, który to kształtuje się pod wpływem pór roku oraz dnia i nocy.

Zazwyczaj bywa tak, że poranny prysznic jest doceniany przez te osoby, które uwielbiają wstawać o świcie, natomiast wieczorny jest preferowany przez takie osoby, dla których wczesna pobudka jest złem koniecznym.

Warto pamiętać o tym, że zaburzenie indywidualnego cyklu ma bardzo duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Zaleca się zatem, aby regulować godziny snu w taki sposób, aby go nie zakłócać.

Prysznic wieczorem a komfort, relaks i spokojny sen

Wiele osób uwielbia zimny prysznic, który to pobudza układ krążenia oraz przyspiesza metabolizm. Jest on dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które wstają wcześnie i chcą od samego rana poczuć w sobie niesamowitą energię i chęć do działania.

Niemniej korzyści płynie z gorącego prysznica o wieczorowej porze. Wpływa on bowiem bardzo korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do jego pozytywnych aspektów można zaliczyć:

  • poczucie komfortu spowodowane pozbyciem się z ciała zanieczyszczeń z całego dnia
  • szybsze zasypianie – udowodniono, że szybki prysznic w ciepłej wodzie przed snem jest świetnym lekarstwem na bezsenność. Ten kojący rytuał daje sygnał organizmowi, że nadchodzi czas by uwalniać melatoninę i spokojnie zasnąć.
  • odprężenie – po wyjściu spod prysznica czujemy się świeżo i w związku z tym możemy pozwolić sobie na relaks
  • dogłębne oczyszczenie skóry – każdy z nas w ciągu dnia ma kontakt z pyłami oraz wieloma innymi zanieczyszczeniami. Wieczorny prysznic z użyciem sprawdzonych kosmetyków pozwala dobrze oczyścić skórę oraz ją nawilżyć. Pod wpływem wydobywającej się pary wodnej pory ulegają rozszerzeniu i są dogłębnie oczyszczane

Wieczorny prysznic jest zalecany dla wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia. Po intensywnym wysiłku pozwala poczuć się świeżo oraz estetycznie.

Wieczorny prysznic a dobre zdrowie i samopoczucie 

Prysznic wieczorem to lepszy sen i łatwiejsze zasypianie
Wieczorny prysznic, to też cudowne uczucie. Kto nie spróbował, niech koniecznie zasmakuje!

Wieczorny prysznic pozwala na przyjemne zasypianie w czystej pościeli. Jeśli czynność tą wykonujemy każdego wieczoru, to wówczas pościel jest wolna od bakterii oraz złuszczonych naskórków. Uczucie czystości sprawia, że czujemy się bardzo dobrze psychicznie. Taki stan ułatwia zasypianie na poziomie fizjologicznym poprzez spowolnienie oddechu, tętna oraz procesu trawienia. Wówczas to organizm dobrze się regeneruje i od rana jesteśmy pełni energii i chęci do działania.

Ciepły prysznic jest polecany dla osób cierpiących na bóle kostne, bowiem pod wpływem ciepła mięśnie się rozluźniają. Masaż wodny wpływa bardzo kojąco na ból, a jego złagodzenie pozwala szybciej zasnąć. Decydując się na wieczorną kąpiel pod prysznicem możemy spać spokojnie nie myśląc o tym, że czeka nas wcześniejsza pobudka, aby wziąć prysznic.

Długie, gorące sesje pod prysznicem są swojego rodzaju rekompensatą za uczucie zimna, które często odczuwamy na co dzień w życiu społecznym. Wyższa temperatura sprawia, że czujemy się mniej samotni oraz jesteśmy przychylniej nastawieni do świata.

Naukowcy odkryli, że wieczorny prysznic sprawia, że o poranku wyglądamy ładniej oraz jesteśmy o wiele bardziej wypoczęci. Taki relaks na koniec dnia jest doskonałą nagrodą po ciężkim dniu spędzonym w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.