W każdym domu niezbędny jest zestaw przydatnych narzędzi budowlanych, dzięki którym nigdy nie pojawi się problem z wbiciem gwoździa w ścianę, wywierceniem dziury czy też przykręceniem cieknącego kranu. Narzędzia budowlane są niezbędne również w trakcie remontu, ale jednak ich podstawowe zadanie to pomoc w takich codziennych sytuacjach.

Narzędzia budowlane niezbędne w domu

Przy zakupie narzędzi optymalnym rozwiązaniem jest ich wybór raczej z tej średniej półki cenowej. Dlaczego? Narzędzia zbyt tanie mogą się okazać dość mało wytrzymałe, natomiast na sporadyczne korzystanie nie warto inwestować w drogi sprzęt. W każdym razie na pewno trzeba zwrócić uwagę na jakość oraz dopasowanie do swoich potrzeb i poręczność.

Narzędzia budowlane mają po prostu służyć domownikom do prac związanych z naprawą małych usterek oraz upiększaniem mieszkania. Jakie narzędzia wydają się niezbędne?

Wiertarka

Narzędzie przydatne w każdym domu

Zdecydowanie jest to must have w każdym domu. O ile wiertarki ręczne obecnie są już raczej rzadko wybierane, to  udarowe i bezudarowe ze względu na uniwersalność cieszą się dużym powodzeniem. Sprawdzą się nie tylko przy wierceniu w drewnie i miękkich materiałach, ale także przy twardych.

Przy zakupie na pewno trzeba zwrócić uwagę na podstawowe parametry, jak maksymalna prędkość obrotowa, moc czy średnica wiercenia. Nie można również zapominać o komplecie wierteł dopasowanych do materiału, w którym będziemy wiercić.

Wkrętak lub zestaw śrubokrętów

Jakie śrubokręty najlepiej wybrać?

Optymalne wydaje się nabycie wkrętaka z wymiennymi końcówki. Trzeba jednak pamiętać o tym, ze przydadzą się nie tylko zakończenia w różnych wielkościach, ale także zarówno o zakończeniach płaskich, jak i krzyżowych. Przykręcanie rozmaitych śrub zdarza się całkiem często.

Podczas ich wyboru zwróć uwagę na ich wykonanie. Zdecydowanie wybór najtańszego zestawu na dłuższą metę może okazać się nieopłacalne. To dlatego, że ich „główki” wykonane są z miękkiego metalu, który bardzo łatwo ulegają odkształceniu, a śrubokręty do niczego już się nie przydadzą. Aby mieć pewność, że dobrze zainwestujesz pieniądze, kup śrubokręty wykonane ze stali. W sklepie nie wstydź się poprosić o pomoc.

Wkrętarka

Ciekawą opcją jest też zakup wiertarko-wkrętarki, która łączy w sobie zalety dwóch narzędzi. To elektryczne narzędzie doceni każdy, kto choć raz składał meble, a czas poświęcony na skręcenie mebli wymagał sporej ilości czasu, kawy, nerwów i odciskach na dłoniach.

Zakup wkrętarki, porównując do cen śrubokrętów, może wydawać się drogą inwestycją, ale jest to zakup, który posłuży nam wiele lat, a do tego oszczędzi nam wiele czasu przy domowych remontach! Kupując wkrętarkę upewnij się, że urządzenie ma w zestawie conajmniej dwie baterie (jedna na wypadek rozładowania w trakcie pracy), regulację mocy pracy i bity (czyli końcówki) w zestawie.

Młotek

Naprawdę trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek gospodarstwo domowe bez młotka. W takich domowych warunkach najlepszym wyborem jest młotek z trzonkiem z włókna szklanego lub z drewna. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby narzędzie nie było zbyt ciężkie i dobrze leżało w dłoni – wtedy przybicie gwoździa nie będzie stanowić żadnego problemu.

Kombinerki

Jeżeli ktoś chce wyciągnąć gwoździe, odkręcić nakrętki lub śruby albo ściągnąć izolację z przewodów,  a takie potrzeby zdarzają w życiu domowym, to musi w swoim zestawie narzędzi posiadać też kombinerki, czyli uniwersalne szczypce. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na solidność wykonania. Ważne, aby żadne elementy nie były luźne, ale też łatwość poruszania narzędziem okazuje się niezwykle istotna. Niektórzy preferują posiadanie uniwersalnego klucza nastawnego, ale w zasadzie najlepiej mieć oba narzędzia.

Poziomica

Zawieszanie obrazków lub pólek metodą na oko najczęściej kończy się awanturą w domu, ponieważ naprawdę trudno wymierzyć dokładnie poziom. Dlatego też warto mieć w domu poziomicę. Warto przy tym wybierać narzędzie wskazujące nie tylko poziom, ale i pion. Ostatnim hitem na rynku są poziomice laserowe wyznaczające linię wiązką światła.

Klucze imbusowe

Imbusy to jedne z najczęściej potrzebnych narzędzi w domu, w szczególności przy składaniu mebli

Imbusy przydadzą się w szczególności podczas składania mebli, regulacji elementów roweru roweru, samochodu i wielu innych czynności. To narzędzie, o sześciokątnym przekroju, ma dużą stabilność, którą daje możliwość zdecydowanie szybszej pracy niż w przypadku kluczy płaskich.

Klucze imbusowe w kształcie litery L – najbardziej powszechne rozwiązanie. Klucz tego typu to kawałek metalowego pręta wygięty w literę L z sześciokątnym zakończeniem o określonej wielkości. Klucze imbusowe o kształcie litery T – składają się z samego pionowego imbusu wkładanego w gniazdo śruby i poziomej poprzeczki ułatwiającej pracę. Klucze imbusowe z kulką – zamiast sześciokątnego zakończenia posiadają kulkę, którą możemy wkręcić śruby pod kątem nawet kilkudziesięciu stopni. Przydają się w przypadku trudno dostępnych śrub, np. mebli.

To tylko niektóre narzędzia budowlane warte nabycia. Przecież równie niezbędna jest piła ręczna, zestawy nożyków, szpachla, miara, no i skrzynka narzędziowa, aby wszystkie przyrządy trzymać w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.