W latach, gdy setki ton żywności jest marnowanych warto wykorzystać do maksimum to co oferuje nam przyroda, dbając nie tylko o ekologię, ale również o zasobność naszego portfela. Warto więc przyjrzeć się resztkom, jakie pozostają nam po obróbce owoców, gdyż wiele z nich możemy z powodzeniem wykorzystać.
Owoce niepodzielnie królują w naszym jadłospisie. Są bogate w witaminy, zaspokajają pragnienie, jak również stanowią dekorację różnego rodzaju deserów. Zazwyczaj przed ich spożyciem, obieramy je, a to, co z nich pozostaje, wyrzucamy do kosza. Są jednak sposoby, aby pozostałości po ich obróbce wykorzystać do innych celów.
Obierki po jabłkach
Najpopularniejszym owocem w kuchni polskiej jest jabłko. Bogactwo pektyn oraz błonnika, jak również stosunkowo niska cena powoduje, że jest częstym gościem na naszych stołach. Ogryzki jabłek z powodzeniem możemy wykorzystać do przygotowania nawozu pod kwiaty lubiące kwaśną ziemię jak np. rododendron. Wystarczy, że pozostałości po jabłkach wsypiemy do pojemnika i zalejemy je wodą (możemy również wykorzystać deszczówkę). Pozostawione na minimum dwa tygodnie ulegną fermentacji a powstały po odcedzeniu płyn, będzie nam służył do zakwaszenia ziemi.
Skórka banana
Miłośnicy domowych roślin mogą przygotować nawóz ze skórek od banana. W tym celu należy przygotować przeciętą plastikową butelkę, do której wkładamy, skórki zalewając je wodą. Po dwóch dniach bogaty w potas nawóz jest gotowy do użycia.
Ananas do wielokrotnego użytku
Ananas to w owoc, który nie tylko doskonale smakuje, lecz również świetnie prezentuje się na stole. Aby przygotować oryginalną miseczkę, która ozdobi stół np. podczas przyjęcia w ogrodzie należy wybrać miąższ z owocu a jego skorupę przeznaczyć na dekoracyjny półmisek z oryginalnym zamknięciem w postaci zielonego pióropuszu. W takim samym celu można wykorzystać również skorupy melona.
Dynia
Jesień to zdecydowanie czas dyni. Z reguły do przetwórstwa wykorzystujemy jej miąższ oraz pestki a pozostałą część wyrzucamy. Oprócz dekoracji na Halloween możemy ją wykorzystać do zrobienia osobliwego wazonu, który przyozdobiony kwiatami będzie stanowił przepiękna jesienną ozdobę naszego ogrodu. W tym celu należy ustawić wewnątrz dyni naczynie z wodą bądź piaskiem (w zależności od tego, czy w środku będą kwiaty żywe, czy suszone).
Jesień to zdecydowanie czas dyni. Z reguły do przetwórstwa wykorzystujemy jej miąższ oraz pestki a pozostałą część wyrzucamy. Oprócz dekoracji na Halloween możemy ją wykorzystać do zrobienia osobliwego wazonu, który przyozdobiony kwiatami będzie stanowił przepiękna jesienną ozdobę naszego ogrodu. W tym celu należy ustawić wewnątrz dyni naczynie z wodą bądź piaskiem (w zależności od tego, czy w środku będą kwiaty żywe, czy suszone).
Pomarańcze i inne cytrusy
Pomarańcze oraz cytryny, które nie są już „pierwszej świeżości” możemy przeznaczyć na ozdoby choinkowe. Wystarczy, że pokroimy je w cieniutkie plasterki, które następnie włożymy do piekarnika bądź suszarki do grzybów. Po wysuszeniu nawlekamy je na wstążeczkę a następnie wieszamy na choince. Jeśli chcemy uzyskać efekt świetlny, musimy umieścić je w bezpośrednim sąsiedztwie lampek.
Wiele osób marzy o bujnej zieleni w domu. Piękne rośliny mogą zdobić nasze mieszkania i wcale nie musimy wydawać majątku w sklepach ogrodniczych.
Daj drugie życie
Pestki awokado idealnie nadają się do wyhodowania żywej rośliny w warunkach domowych. Po wyczyszczeniu z miąższu oraz nakłuciu jej wykałaczkami, do czasu, gdy wypuści kiełki powinna znajdować się w naczyniu z wodą. Pestkę można również wsadzić bezpośrednio do ziemi, jednak należy pamiętać, aby ziemia była stale mokra a wręcz bagnista. Przycinając pęd awokado, spowodujemy, że z czasem zamieni się ono w bujny krzew.
Pestki pomarańczy oraz cytryny również świetnie sprawdzą się w uprawie domowej. Wsadzone w ziemię z czasem zamienią się w zieloną roślinę na dodatek pięknie pachnącą. Niestety w domowych warunkach nie będziemy mogli liczyć na to, że obdarzą nas owocami. Warto wiedzieć, że krzew cytryny posiada kolce, stąd też należy ustawić go w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Korzeń imbiru, który pozostaje nam niewykorzystany w kuchni również może stać się domową rośliną, wystarczy, tylko że wsadzimy go w szeroką donicę i ustawimy w słonecznym miejscu, pamiętając o jego regularnym podlewaniu. Imbir jest łatwy w uprawie a jego zielone kłosy są niebywale ozdobne.