Mole to szkodniki, które bardzo chętnie zadamawiają się w kuchennych szafkach oraz w garderobie. Ich jaja i larwy zanieczyszczają jedzenie. Owady czynią również ogromne szkody w szafach z ubraniami, niszcząc je do tego stopnia, iż nie nadają się one do użytku. Walka z nimi bywa mozolna. Łatwiej jest zapobiegać ich pojawieniu się, niż je zwalczać.

Świetnym sposobem na mole w kuchni jest umieszczenie w szafkach mieszanki sporządzonej z suszonej skórki z pomarańczy oraz goździków. Unoszący się zapach skutecznie odstrasza mole. W garderobie świetnie sprawdzi się lawenda. To roślina o bardzo intensywnym zapachu, odstraszająca owady, w tym również mole. Można ją hodować w donicy na tarasie. Świeże kwiaty są bardzo trwałe. We flakoniku z wodą przetrwają około dwóch tygodni. Jesienią kwiaty lawendy można zasuszyć. Przechowywane w płóciennym woreczku zachowują swój zapach i właściwości nawet przez kilka miesięcy. Woreczek umieszczamy na półkach z ubraniami. Gdy czujemy, że zapach stał się mniej intensywny, wymieniamy go na nowy.

Co zrobić, jeśli mole pojawiły się w naszych domach?

Moli w kuchni pozbędziemy się robiąc generalne porządki oraz wyrzucając wszystkie produkty zanieczyszczone jajami oraz larwami szkodników.

Szafki koniecznie należy przetrzeć wodą z octem w proporcjach 1:1. Wykładając je starymi gazetami, odstraszymy mole, gdyż nie lubią one zapachu tuszu drukarskiego. Podobnie postępujemy w garderobie. Tutaj nie jest konieczne wyrzucanie wszystkich ubrań. Pozbywamy się jedynie tych zniszczonych przez mole. Pozostałe należy przeprać, wysuszyć i poddać bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. W lecie wystarczy więc wywiesić je na słońce, w zimie wystawić na mróz. Można również skorzystać z zamrażarki, wkładając do niej na kilka dni wysuszone, zapakowane w woreczki foliowe ubrania.

Są to naturalne metody zapobiegania oraz zwalczania moli, które sprawdzały się latami. Warto z nich skorzystać. Są one bezpieczne dla naszego zdrowia, skuteczne, a unoszący się zapach goździków lub lawendy działa kojąco na nasze zmysły. Jeśli ktoś ma kłopoty z zasypianiem, woreczek z lawendą, włożony pod poduszkę, może okazać się świetnym sposobem na problemy ze snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.