Należy wiedzieć, że czyszczenie roślin jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Ma to znaczenie także dla ich kondycji. Kurz zatyka tzw. aparaty szparkowe w liściach roślin, utrudniając w ten sposób fotosyntezę, a więc i rozwój rośliny. Warto jednak pamiętać o tym, że sposób czyszczenia rośliny trzeba dopasować do jej gatunku lub faktury liści – łatwo im bowiem zaszkodzić toaletą. Oto metody czyszczenia roślin:

Metoda na sucho

Sprawdzi się przy odmianach o liściach pokrytych delikatnym meszkiem – kontakt z wodą powoduje, że powstają na liściach plamy (do tej grupy należy na przykład fiołek afrykański). Do czyszczenia liści najlepiej jest użyć starego pędzla (na przykład do makijażu lub nowego, do malowania ścian). Pamiętajmy o tym, że trzeba go bardzo często otrzepywać.

Szybki prysznic pod prysznicem

Ta metoda polecana jest dla wszystkich odmian o maleńkich, drobnych listkach (typu soleirolia). Najpierw zabezpieczmy podłoże w doniczkach (przed wypłukaniem przez wodę). Najprościej jest wstawić doniczkę do plastikowej torebki i zawiązać ją pod rośliną. Strumień wody powinien być jak najdelikatniejszy i trwać możliwie krótko.

Czyszczenie szmatką

Jest to żmudna, ale najprostsza metoda polecana szczególnie do roślin o dużych, błyszczących liściach (na przykład niektóre odmiany fikusa). Koło roślin postawmy miseczkę z czystą wodą i jak najczęściej płuczmy szmatkę – w przeciwnym razie może się okazać, że tylko rozmazujemy kurz na liściach. Zrezygnujmy z nabłyszczaczy, bowiem mogą nie posłużyć roślinie.

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że regularnego czyszczenia potrzebują rośliny stojące blisko otwieranego okna oraz te bytujące w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.