Podczas rowerowej wycieczki, mając przed oczami kolorowe krajobrazy, leśne ścieżki, drogi prowadzące wzdłuż jezior i rzek, kontakt z naturą i te cieszące oko widoki mogą niestety zepsuć Ci różne nieprzewidziane sytuacje. Mogą one nie tylko doprowadzić do nagłego przerwania wycieczki rowerowej, lecz także być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Dlatego, zanim dosiądziesz rower i wybierzesz się w podróż, spakuj odpowiednio plecak. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą sytuację!

Przede wszystkim sprawny rower!

Wycieczka rowerowa wymaga od Ciebie, zabrania ze sobą sprawnego sprzętu. Przed dalszą podróżą samochodem sprawdzasz poziom oleju, ciśnienie opon i ogólny stan auta, prawda? To samo musisz zatem zrobić przed wycieczką rowerową. Sprawdź więc czy hamulce spełniają swoją rolę, z amortyzatorów nie wycieka żaden płyn, napęd nie skrzypi, a ciśnienie w oponach jest właściwe. Ponadto zerknij czy poszczególne części roweru się nie poluzowały.

Czy śruby nie są luźne? Hamulce działają? Ciśnienie w oponach jest w porządku? Przed wycieczką upewnij się, że rower jest sprawny!

Jednak zadbanie o rower przed wyjazdem nie gwarantuje Ci, że nie złapiesz kapcia, nie zerwiesz łańcucha, lub części roweru się nie poluzują. Spakuj więc do plecaka zestaw naprawczy do opon, łyżkę do opon, pompkę rowerową, spinkę do łańcucha i narzędzie do jego skuwania, a także kompaktowy zestaw kluczy.

Dopiero tak przygotowany rower i plecak jest gwarancją na to, że nie utkniesz gdzieś na pustkowiu z niesprawnym sprzętem, który musisz prowadzić bądź nieść przez kilka kilometrów.

Bezpieczna wycieczka rowerowa – co zabrać?

Podczas wycieczki zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Załóż więc wygodną odzież na rower oraz rękawiczki rowerowe chroniące przed otarciami i odciskami. Na trudne trasy, gdzie występuje duże ryzyko upadku lub podczas jazdy na ruchliwej ulicy konieczny jest kask. Ten nie jest obowiązkowy dla dorosłych, ale dzieci poniżej 15 roku bezwzględnie muszą mieć go na głowie. Oczywiście zabierz ze sobą również małą apteczkę, w której znajdziesz plaster, opatrunek, nożyczki oraz środek dezynfekujący.

O czym pamiętać wybierając się na wycieczkę rowerową
Obowiązek noszenia kasku jest dla dzieci poniżej 15 roku, ale zdecydowanie bezpieczniej będzie, jeśli wszyscy wycieczkowicze go założą! 🙂

W trakcie wieczornych eskapad nie zapomnij o prawidłowym oświetleniu roweru. Dzięki niemu nie tylko Ty będziesz lepiej widział drogę, lecz także będziesz bardziej widoczny dla innych uczestników drogi. Jeżeli wiesz, że będziecie podróżować po zmroku, upewnij się, że baterie we wszystkich światełkach są naładowane, weź też ze sobą chociaż jeden komplet baterii zapasowych. Nie oszczędzaj też przy wyborze samego oświetlenia – im mocniejsze światło będzie, tym lepiej i bezpieczniej dla Ciebie.

Niezbędne są także gotówka, powerbank oraz w pełni naładowany telefon z dostępem do internetu. Pozwoli Ci on skontaktować się z bliskim lub zadzwonić na numer alarmowy w sytuacji zagrażającej Tobie, lub Twoim towarzyszom. Dodatkowo dzięki niemu się nie zgubisz – w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z nawigacji.

Wycieczka rowerowa nie istnieje bez prowiantu!

Jedzenie i picie jest tak samo niezbędne na wycieczce rowerowej, jak sprawny sprzęt i dobra kondycja. Ilość prowiantu oraz napoi zależna jest od długości trasy. Jeśli więc wybierasz się na kilkugodzinną wyprawę, zabierz ze sobą minimum litr płynów, a najlepiej więcej. Jeśli w waszych rowerach jest miejsce na bidon – skorzystajcie z niego!

Przekąski na wycieczkę rowerową

Ponadto przygotuj sobie coś do jedzenia! Na przykład:

  • kilka kanapek z ulubionymi składnikami
  • warzywa – pokrój paprykę, ogórki, kalarepę, marchewkę czy pomidorki koktajlowe i zapakuj wszystko razem do pojemnika plastikowego
  • owoce – banana, pokrojone w łódeczki jabłko, winogrona
  • przekąski – batonik, czekolada, krakersy, paluszki, orzeszki bądź cokolwiek innego, co da Ci energetycznego kopa w chwili słabości!

Bawcie się dobrze!

 

Nie znaleziono postu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.