Zastanawiając się nad wyborem kominka do nowego domu, trzeba wziąć pod rozwagę i własne umiejętności dbania o palenisko i współczynnik romantyczności własnej duszy, ale i zasady bezpieczeństwa, wydajność energetyczną, wysokość własnych dochodów, jak i chęci do dbania i pilnowania żywego ognia, zanim stworzy zagrożenie dla zdrowia.

Wybór kominków otwarty w szczególności powinien być wyrażony naszym usposobieniem, naszym podejściem do życia i chęcią stworzenia klimatu we własnych czterech ścianach. Kominki zamknięte są z drugiej strony znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu oraz pozwalają dodatkowo ogrzać pomieszczenia. To znacznie bardziej ekonomiczny i ergonomiczny wybór.

Decydując się na kominek otwarty, musimy być gotowi na pilnowanie go podczas procesu spalania. Większość takich zabudowań jest doskonale zabezpieczona, ale zdarza się, że żar jest w stanie wypaść z nich do pomieszczenia. Szczególnie gdy pali się jeszcze niedostatecznie obsuszone drewno. Ponadto należy pilnować, by dzieci trzymały się z dala od rozpalonego ognia.

Wybór kominka otwartego wymaga także zapewnienia doskonałej wentylacji w pomieszczeniach. Zużycie tlenu i szybka strata ciepła mogą powodować dodatkowe wychładzanie się pomieszczeń, zamiast wprowadzać do nich ciepło i przytulność. Drożność wentylacji w przypadku kominków otwartych musi być bardzo dobra. Ponadto z oczywistych względów należy zapewnić także dodatkowy dopływ świeżego powietrza, by uzupełnić szybkie spalanie tlenu.

Kominki otwarte powinny być wybierane szczególnie przez osoby bardzo odpowiedzialne, ale i te, których romantyczność duszy zwycięża nad rozsądkiem. Muszą one pamiętać, że podczas spalania w takich kominkach najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Bezpieczeństwa, o które trzeba osobiście zadbać.

W kominkach zamkniętych spalanie odbywa się za zabezpieczeniem. Najczęściej są to kominki z wkładem, który doskonale udaje prawdziwe palenisko. Jego wygląd więc jest nienaganny, ale nie wnosi do pomieszczeń tyle wyjątkowości, co kominki otwarte. Mimo to są to kominki, które swobodnie można podłączyć pod domowe ogrzewanie i zapewnić w ten sposób więcej ciepła.

Te wyjątkowo ekonomiczne spalanie nie zmusza nas do stałej wentylacji pomieszczeń i ich wychładzania. Kominki zamknięte nie spalają tlenu z pomieszczeń mieszkalnych, a co za tym idzie, nie wymagają dopływu wysokiej dawki świeżego powietrza. Zwykłe wentylowanie pomieszczeń jest dla nich wystarczające. Zabezpieczenie paleniska kominków zamkniętych pozwala spokojnie zająć się własnymi sprawami, nawet gdy kominek jest włączony.

Bezpieczeństwo ich użytkowania także stoi na wysokim poziomie, a one same nie stanowią zagrożenia dla domu i jego bywalców. Skorzystanie z oferty jednej z wyspecjalizowanych firm, która gwarantuje jakościowy montaż i dodatkowe certyfikaty jest więc jedną z najlepszych opcji.

Nie znaleziono postu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.