Jak przechowywać przetwory, aby długo cieszyć się ich trwałością, kiedy na pierwszy rzut oka brakuje na nie miejsca? Jakie dla przetworów miejsce może być idealne, mimo że nie pomyślelibyśmy o nim w pierwszej chwili? Jakie miejsce do przechowywania przetworów nadaje się najbardziej z tego, co jest dostępne pod ręką?
Jak trzymać przetwory domowe?
Wiele osób może zgodnie uznać, że lodówka oraz zamrażarka są zbyt małe, aby posłużyły do przechowywania przetworów w niskiej temperaturze. Na szczęście jest wiele innych sposobów posiadających swoje zalety i wady, a które pozwolą na skuteczne przechowywanie przetworów w odpowiedniej temperaturze.
Przetwory koniecznie trzeba umieścić w opakowaniach odpowiednio przygotowanych, odpornych na różne warunki atmosferyczne, a następnie warto zapoznać się z dalszą treścią naszego artykułu, w którym przedstawimy najlepsze rozwiązania do przechowywania gotowych słoików.
Przechowywanie domowych przetworów w piwnicy
Posiadacze piwnicy mogą uznać ją za świetnie miejsce, w którym można odpowiednio przechowywać przetwory. Główną zaletą jest okazja, by trzymać przetwory w chłodnym miejscu – niezależnie od pory roku. Poza tym, z reguły miejsce to zapewnia w miarę ułatwiony dostęp do słoików na wypadek, gdyby pojawiła się okazja lub chęć do spożycia domowych przetworów.
Trwałość domowych przetworów zależy od odpowiedniej temperatury otoczenia – przetwory należy chronić przed nie tylko przed nieodpowiednią temperaturą, ale także niepotrzebnym wystawianiem na światło. Minusem tego rozwiązania jest to, że do niektórych piwnic jest naprawdę trudno się dostać.
Nie masz piwnicy, ale masz ogródek?
Gdzie przechowywać przetwory domowe, kiedy brak piwnicy? Ogródek także może zostać wykorzystany do przechowywania przetworów.
Domowe wyroby, poza chłodnymi piwnicami, można umieścić we własnoręcznie wykopanej dziurze w ziemi. Ten pomysł opłaci się przede wszystkim wiosną i jesienią. Jest to rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie przetworów przez dość krótki okres czasu – miesiąc, dwa. Kiedy przyjdzie chęć spożycia domowych przetworów, wystarczy je delikatnie wykopać z ziemi…
Plusem tego pomysłu jest duża przestrzeń, umożliwiająca przykrycie sporej ilości słoików i przechowywania ich w temperaturze gruntowej, minusem – duże ryzyko uszkodzenia opakowań z powodu długotrwałego mrozu. Trzeba także pamiętać o miejscu, w którym zakopano przetwory domowe oraz dość krótki okres trwania korzystnych warunków zewnętrznych niezbędnych do trwałego przechowywania przetworów.
Przechowywanie słoików na półkach kuchennych
O ile pozwoli na to przestrzeń, przetwory można przechowywać na półkach kuchennych. Zwykle pojedyncza szafka kuchenna ma miejsca wystarczająco na tyle, aby pomieścić może nie wszystkie domowe przetwory, ale na pewno sporą ich ilość.
To także wygodne miejsce, aby wyroby przeszły proces pasteryzacji przetworów i w efekcie pozostały zdrowe i zachowały swoje walory spożywcze. Półki i szafki kuchenne mogą stać się zarówno tymczasowym, jak i stałym rozwiązaniem, są idealnym miejscem na przetwory owocowe, a także kiszone ogórki.
W dodatku, to najlepsze miejsce, w którym warto przechowywać cukier. Zaletą tego rozwiązania jest to, że przetwory domowe są praktycznie zawsze w kuchni pod ręką. Minusem – ograniczona przestrzeń.
Przechowywanie słoików na balkonie
Posiadacze balkonu z pewnością będą zadowoleni z tego rozwiązania, jeśli zastanawiają się, jak trzymać domowe przetwory nie posiadając ani ogródka, ani dodatkowej przestrzeni poza domem, ani miejsca w kuchni.
Balkon to świetny pomysł, ale warto zadbać o spełnienie kilku wymogów. Zamknięte słoiki warto umieścić w osłaniających je skrzynkach lub kartonowych pudełkach, dzięki czemu nie dotrze do przetworów niekorzystne promieniowanie słoneczne.
Minusem i dużą wadą tego pomysłu jest fakt, że latem to miejsce nie będzie gwarantowało niższej temperatury przechowywania przetworów.
Przechowywanie słoików w garażu
Kto powiedział, że w garażu jest miejsce tylko na narzędzia i na samochody? Garaż to odpowiednie miejsce, które przy niewielkim przemeblowaniu może zagwarantować odpowiednie przechowywanie słoików nawet w ciągu całego roku!
Jest to miejsce chłodne nawet gorącym latem, a w dodatku z utrudnionym dostępem słońca. W garażu można urządzić miejsce na domową spiżarnię. W takiej domowej spiżarni można umieścić wszystkie domowe wyroby w słoikach.
Minusem jest ograniczenie potencjalnego miejsca na dodatkowe narzędzia.
Przechowywanie słoików pod łóżkiem
Przetwory należy chronić zarówno przed słońcem, jak i wysoką temperaturą czy wilgocią. Niektóre z przetworów można przechowywać także… pod łóżkiem. Przykładowo, można pod nim umieścić kiszone ogórki.
Te przetwory przetrwają temperaturę pokojową, o ile będą szczelnie zamknięte. Miejsce to jest łatwo dostępne, jednak posiada wady. Ciężko jest sięgnąć po domowe wyroby i w razie uszkodzenia słoika z przetworami, takimi jak kiszone ogórki, można mieć problemy z wywabieniem zapachu spod łóżka, długo towarzyszącego także podczas zasypiania.
Przydatność domowych przetworów
Najważniejszym elementem zabezpieczania żywności jest to, jak właściwie pasteryzować domowe przetwory. W tym artykule przeczytasz o tym jak wekować słoiki na różne sposoby.
Gotowe przetwory można przechowywać i konsumować nawet po upłynięciu roku od momentu ich przygotowania.
Z reguły są bardzo zdrowe i wciąż, nawet po roku, zawierają odpowiednią ilość witamin, która jest niezbędna do zachowania zdrowia. Dlatego jest to świetny pomysł na konserwację żywności zwłaszcza na zimę, kiedy to brakuje nam świeżych owoców i warzyw prosto z ogródka. Jednak, robiąc przetwory warto pomyśleć o tym, że przetwory muszą mieć odpowiednie warunki, aby spełniły swoją rolę.
Na nic zdadzą się pomysły na przechowywanie słoików w mieszkaniu jak się ich wcześniej dobrze nie przygotuje 😀 Najważniejsze to dobra pasteryzacja a no i trzeba pamiętać, że takie słoiki to tak max rok, potem tak czy owak mogą się nie nadawać