Wiele osób uważa, że drewno w łazience nie sprawdzi się najlepiej, nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym. Choć takie myślenie nie jest tak do końca bezpodstawne, to jednak dobrze dobrane i odpowiednio skomponowane drewno może nadać pomieszczeniu jakim jest łazienka nie tylko przytulnego charakteru, ale również doskonale sprawdzać się w codziennym użytkowaniu łazienki.
Drewno w łazience – czy to na pewno dobre rozwiązanie?
Istnieje dość szeroka grupa stosowania elementów drewnianych w łazienkach. Jednak jakby się nad tym głębiej zastanowić, to wiele elementów w statkach, oknach, drzwiach czy fasadach domów również wykonane są z drewna (wysokiej jakości i odpowiednio zaimpregnowanego), a ich narażenie na działanie wilgoci jest zdecydowanie większe niż w przypadku łazienek. Może zatem stosowanie drewna w łazience jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że wybrane zostanie odpowiednie do tego celu drewno, a przy tym zostanie właściwie zabezpieczone – dzięki temu drewniane elementy w łazience z powodzeniem będą funkcjonowały przez długie lata.
Wiele osób uważa także, że zastosowanie drewna w łazience jest rozwiązaniem niehigienicznym. To błędna teza poniekąd wynikająca z niewiedzy. W efekcie licznych badan naukowych udowodnione zostało, że na świecie znajduje się wiele gatunków drzew wykazujących mniej lub bardziej silne działanie antybakteryjne. Do łazienki najlepiej będą pasowały takie gatunki jak sosna, jodła czy modrzew. W takim przypadku bakterie nie tylko nie mają warunków do rozwoju na powierzchni drewna, ale również i w jego wnętrzu. Zatem jeśli chodzi o higienę stosowania drewno jest jak najlepszym wyborem do specyficznych pomieszczeń jakimi są łazienki.
Pleśń, nieestetyczna i szkodliwa. Tego także obawia się wiele osób zastanawiających się nad tym, czy warto w wilgotnym pomieszczeniu umieszczać elementy drewniane. Jaka jest prawda? Otóż podobnie jak z bakteriami, tak i w przypadku pleśni istnieje wiele gatunków drzewa, które są wysoce odporne na działanie tego czynnika. Podobnie sytuacja ma się w kuchni, w której z racji gotowania często gości para wodna. W tym przypadku bardzo powszechnie stosowane są drewniane meble, jednak w tym przypadku nikt nie ma obaw co do pojawienia się na ich powierzchni pleśni.
W przypadku stosowania drewna w łazience wiele osób kieruje się przede wszystkim stereotypami, nie kierując się zdaniem specjalistów, popartym szeroką i wiarygodną wiedzą. W tym przypadku wystarczy zastosować odpowiedni gatunek drewna o właściwej charakterystyce, odpowiednio go zaimpregnować, by móc cieszyć się estetycznym wyglądem łazienki, a przy tym nie obawiać się o rozwój bakterii, grzybów czy pleśni.
Drewno w łazience – ważna odpowiednia pielęgnacja
Drewno, czy to w formie posadzki czy mebli może być bez przeszkód stosowane w łazience. Dzięki temu zyska ona znacząco na przytulności oraz ogólnym efekcie wizualnym. Jednak by móc cieszyć się jak najdłużej drewnianymi elementami w łazience bezwzględnie należy je odpowiednio zabezpieczyć oraz właściwe o nie dbać. Jak to zrobić?
Jeśli chodzi o posadzki, to deski nie powinny być olejowane – w tym przypadku lakierowanie będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Warto wykonywać to powoli i bardzo starannie, aby nie było ryzyka, że nawet przez niewielką szczelinę do drewna przeniknie woda.
Lakierowanie drewnianej posadzki w łazience najlepiej wykonywać stosując niezbyt tani, choć niezwykle skuteczny lakier stosowany przy łodziach. Należy pamiętać o tym, że lakierować można jedynie górną powierzchnię i boki, bowiem dla zachowania funkcjonalności drewno musi mieć możliwość oddychania.
Jaki gatunek drewna wybrać do łazienki?
Drewno położone na podłodze czy na ścianach daje niezwykle przyjemne uczucie ciepła, dlatego też to bardzo dobra alternatywa dla klasycznych kafelków dla wszystkich tych, którym zależy na uzyskaniu bardzo przytulnej i ciepłej łazienki. Co ciekawe, na rynku znaleźć można nie tylko liczne drewniane meble do łazienki, ale również coraz częściej spotkać można umywalki czy kabiny prysznicowe wykonane z tego materiału. Poza odpowiednią pielęgnacją ważny jest także dobry wybór drewna do łazienki. W takim przypadku warto zrezygnować z odmian iglastych, które niespecjalnie dobrze będą znosiły dość dużą wilgoć. Niezbyt dobrym wyborem będą także egzotyczne gatunki takie jak merbau czy jatoba, które posiadają mocny czerwony barwnik. Jakie zatem gatunki najlepiej sprawdzą w łazience? W takim przypadku najlepiej stawiać na:
- klon kanadyjski,
- buk,
- daglezje,
- olchę,
- czereśnię.
- orzech włoski,
- brzozę fińską,
- brzozę kanadyjską,
- teczynę,
- wenge,
- wiąz.